Dzisiaj nad ranem państwowe radio i telewizja w Pekinie podały, że Przewodniczący ChRL Xi Jinping wydał dekret, w którym uznał, że „Chińska Republika Ludowa ma niezaprzeczalne, historyczne i moralne prawo do rozciągnięcia suwerenności terytorialnej nad Ognistą Gwiazdą.”1 Jak dodano w komunikacie dla mediów: „zamieszkanie na Czerwonej Planecie jest logiczną realizacja historycznego przeznaczenia narodu chińskiego budowy socjalizmu z chińską charakterystyką, prowadzonej przez Komunistyczną Partię Chin pod kierowniczą myślą Xi Jinpinga na czas Nowej Ery”. Na pierwszej stronie „Dziennika Ludowego”, organu KC KPCh, wydrukowano hasła kampanii marsjańskiej: „Mars jest chiński, gdyby nie był chiński, to by nie był czerwony” oraz „Mars tylko dla Czerwonych.” Partyjny tabloid „Global Times” twierdzi, że „Mars, szósta czerwona (ognista) gwiazda obok pięciu złotych, znajduje się na fladze ChRL od pięciu tysięcy lat, tylko jej nie widać, ponieważ jest czerwona, ale prawdziwi patrioci, oddani sprawie renesansu chińskiego narodu, zawsze ją tam widzieli.”

Nie znamy jeszcze szczegółów dekretu, ale jak podają państwowe media, decyzja kierownictwa KPCh spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem mas. W wielu miastach ChRL gromadzą się przed siedzibami lokalnych władz tłumy chętnych do wylotu na Marsa. Wielu dopytuje się o możliwość dzierżawy ziemi na marsie – w ChRL nie ma prywatnej własności ziemi, ale można nabyć czasowe prawo wykorzystania gruntów. Chłopi z Shaanxi mówią, że skoro na Marsie jest mniejsza grawitacja, to ryż będzie tam rósł odpowiednio wyższy. Deweloperzy już sprzedają mieszkania, które mają być budowane w luksusowych osiedlach nad Morzem Erytrejskim czy w Zatoce Zórz. Jeden z producentów strojów kąpielowych przedstawił specjalną linię produktów, która wykorzystuje stylistykę kosmiczną z akcentami partii komunistycznej – w zarys czerwonej planety jest wpisany sierp i młot. Chińscy operatorzy telekomunikacyjni mają zamiar wprowadzić także do obiegu specjalne pakiety mobilnego Internetu 7G, który planuje wybudować na Marsie firma Huawei. Liga Młodzieży Komunistycznej wzywa do zmiany nazwy Olympus Mons, najwyższej góry w Układzie Słonecznym, na Mao Mons.

Decyzja kierownictwa KPCh wydaje się podyktowana trudnościami, jakie natrafiła rosyjska inwazja na Ukrainie. Uświadomiło to przywódcom ChRL, że łatwiej będzie zaanektować obcą planetę niż dokonać skutecznego desantu na Tajwan.


1 Ognista Gwiazda (火星) to chińska nazwa czerwonej planety.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. Marek Klimowicz 04/04/2022 o 16:59

    Proponuję wysłać tam Komitet Centralny CCP na rekonesans

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.