W niedzielę doszło do strzelaniny w prezbiteriańskim kościele w Laguna Woods w stanie Kalifornia. Mężczyzna, zidentyfikowany jako sześćdziesięcioośmioletni David Wenwei Chou (周文偉) z Las Vegas, otworzył ogień na spotkaniu w kościele skupiającym emigrantów i osoby pochodzące z Tajwanu. W incydencie zginęła jedna osoba, a pięć zostało rannych. Ofiara to lekarz John Cheng, który próbował rozbroić napastnika i został śmiertelnie postrzelony w czasie szamotaniny.

Chou przyjechał do Kalifornii w sobotę przed niedzielnym atakiem na kościół. Nie ustalono też żadnych powiązań pomiędzy Chou a kościołem lub którymkolwiek z jego parafian. Ofiarami są członkowie Irvine Taiwanese Presbyterian Church, który współużytkuje budynek z Geneva Presbyterian Church.

Kristi Johnson, asystentka dyrektora odpowiedzialna za biuro FBI w Los Angeles, powiedziała na konferencji prasowej w poniedziałek po południu, że przeciwko Chou wszczęto federalne śledztwo w sprawie przestępstw z nienawiści, aby ustalić czy można postawić dodatkowe zarzuty. Szeryf hrabstwa Orange podał, że strzelanina była „incydentem na tle politycznym, motywowanym nienawiścią”. Biura szeryfa potwierdziło też, że Chou, obywatel USA pochodzący z Chin, „był zdenerwowany napięciami politycznymi między Chinami a Tajwanem”.

Chou mieszkał po przyjeździe z Chin w Teksasie, a obecnie pracował jako ochroniarz w Las Vegas. Śledczy powiedzieli, że na razie nie ma dowodów na to, że strzelec współpracował z innymi osobami, ale podali, że Chou miał osobiste pretensje do społeczności tajwańskiej.

Tajwańscy internauci odkryli zdjęcia mężczyzny o tym samym chińskim nazwisku, który wziął udział w spotkaniu inauguracyjnym Narodowego Stowarzyszenia na rzecz Pokojowego Zjednoczenia Chin (National Association for China’s Peaceful Unification, NACPU, 中國和平統一促進會) w Las Vegas w 2019 roku. NACPU jest półoficjalną chińską organizacją, która promuje aneksję Tajwanu i ma swoje oddziały w wielu krajach. Jej celem jest „jednoczenie ludzi ze wszystkich środowisk w kraju i za granicą, rozwijanie wymiany pozarządowej przez Cieśninę Tajwańską oraz promowanie pokojowego zjednoczenia Chin”. Przewodniczącym organizacji jest Wang Yang (汪洋), członek Stałego Komitetu Biura Politycznego KPCh i przewodniczący Krajowego Komitetu Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin. W 2020 roku. Departament Stanu USA uznał organizację za misję zagraniczną Chin i afiliowaną przy Wydziale Pracy Zjednoczonego Frontu KC KPCh.

W tej chwili nie ma żadnych dowodów, że Chou był w jakiś sposób podpuszczony do działania przez chińskie służby. Jeżeli – podkreślam JEŻELI – jednak dojdzie do innych ataków na instytucje na świecie utożsamiane z Tajwanem, to będzie oznaczało, że Pekin zdecydował się na zmianę taktyki i nie mogąc w najbliższym czasie dokonać inwazji na wyspę, będzie dążyć do destabilizacji Tajwanu innymi środkami.


Na zdjęciu jedna z pikiet w Stanach Zjednoczonych organizowana przez NACPU.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.