Jak podaje agencja prasowa Xinhua, zespół chińskich naukowców odkrył nowe gigantyczne zapadlisko, na którego dnie znajduje się las. Obiekt ma głębokość 192 metrów. 6 maja zespół speleologów i grotołazów zszedł na jego dno, odkrywając, że w przepaści znajdują się trzy wejścia do jaskiń, a także prastare drzewa o wysokości 40 m, wyciągające swoje gałęzie w kierunku światła słonecznego, które prześwituje przez wejście do zapadliska.

W opinii ekspertów, które czytałem, odkrycie nie jest zaskoczeniem, ponieważ południowe Chiny są zdominowane przez topografii krasowej – krajobrazu podatnego na dramatyczne zapadliska i niezwykłe jaskinie. „Krajobrazy krasowe powstają głównie w wyniku rozpuszczania się skał macierzystych. Woda deszczowa, która ma lekko kwaśny odczyn, przenikając przez glebę gromadzi dwutlenek węgla i staje się bardziej kwaśna. Następnie ścieka i przepływa przez pęknięcia w skale macierzystej, powoli poszerzając je w tunele i puste przestrzenie. Z czasem, jeśli komora jaskini stanie się wystarczająco duża, strop może się stopniowo zawalić, otwierając ogromne zapadliska.”

Nowe odkrycie miało miejsce w Regionie Autonomicznym Guangxi Zhuang, w pobliżu wsi Ping’e w powiecie Leye, jak podaje Xinhua. Guangxi słynie z fantastycznych formacji krasowych, od zapadlisk, przez skalne filary, po naturalne mosty, dzięki którym region ten został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wnętrze zapadliska ma 306 m długości i 150 m szerokości – powiedział agencji Xinhua Zhang Yuanhai, starszy inżynier z Instytutu Geologii Krasu. Mandaryńskie słowo określające tak ogromne zapadliska to „tiankeng”, czyli „niebiański dół”, a dno zapadliska rzeczywiście wyglądało jak z innego świata. Chen Lixin, który kierował zespołem ekspedycyjnym, powiedział agencji Xinhua, że gęsta roślinność na dnie zapadliska sięgała ramion człowieka. Jaskinie krasowe i zapadliska mogą stanowić oazę dla życia. „Nie zdziwiłbym się, gdyby okazało się, że w tych jaskiniach występują gatunki, które do tej pory nigdy nie zostały zgłoszone lub opisane przez naukę” – powiedział Xinhua Lixin.

Fascynująca historia.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.