Autor: Anthony Beevor
Tytuł: Russia: Revolution and Civil War, 1917-1921 (Rosja: Rewolucja i wojna domowa 1917-1912)
Wydawnictwo: Viking (2022)

Czytając ksiażkę Elizabeth McGuire Red at Heart: How Chinese Communists Fell in Love with the Russian Revolution, uzmysłowiłem sobie, jak mało w sumie wiem o przebiegu dwóch rosyjskich rewolucji i wojny domowej. Dlatego zdecydowałem się siąść szybciej niż planowałem do lektury książki Anthony’ego Beevora.

Beevor jest znanym i lubianym autorem popularnych książek historycznych. Czyta się go szybko i łatwo, chociaż ja niezaznajomiony z tematem, co chwila robiłem sobie przerwę, aby poczytać życiorysy kolejnych bohaterów drugoplanowych. Oczywiście, nie wiem, czy znajdzie się tutaj coś nowego dla specjalistów od najnowszej historii Rosji. Może wartością dodaną jest bogate cytowanie także wspomnień obcokrajowców, głownie Brytyjczyków, którzy byli świadkami wydarzeń. Z drugiej strony, trochę to przechyla tekst w kierunku brytyjskiego punktu widzenia – w sumie dowiadujemy się częściej, co o danym wydarzeniu myślał Churchill niż Lenin lub Denikin. Niemniej, idealna pozycja dla kogoś, kto chce mieć w jednym miejscy zebraną podstawową faktografię i omówią w łatwy do strawienia sposób.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.