Władze Tajwanu odrzuciły wnioski imigracyjne mieszkańców Hongkongu, którzy pracowali m.in. dla chińskiego oddziału firmy audytorskiej KPMG z Wielkiej Czwórki oraz linii lotniczych Cathay Pacific. Według lokalnych mediów tajwańska agencja bezpieczeństwa narodowego zwiększyła kryteria weryfikacji wniosków o pobyt od Hongkongczyków po gwałtownym wzroście emigrantów po stłumieniu protestów prodemokratycznych w regionie w 2019 roku.

Decyzje odwoławcze dotyczące wniosków o pobyt na Tajwanie w ciągu ostatniego roku ujawniły wiele przypadków odrzucenia mieszkańców Hongkongu z powodu ich obecnych lub byłych pracodawców, w tym instytucji finansowych powiązanych z inwestorami z ChRL, takich jak grupa technologiczna Alibaba. Jeden z Hongkończyków, były pracownik KPMG w Hongkongu, który ubiegał się o pobyt na Tajwanie jako wykwalifikowany migrant, został odrzucony w lipcu z powodu obaw o bezpieczeństwo narodowe.

Tajwańscy urzędnicy opisali KPMG China jako podmiot, który obsługuje „głównie mieszkańców Chin kontynentalnych” i postrzegany jako posiadający „silny komponent Chin kontynentalnych”. Urzędnicy jako powód odrzucenia podali również obecną rolę wnioskodawcy jako doradcy prawnego dla hongkońskiej firmy fintech WeLab, która zalicza Alibabę do swoich inwestorów. W zeszłym miesiącu tajwańscy urzędnicy również powołali się na względy bezpieczeństwa narodowego, podtrzymując odrzucenie wniosku o stały pobyt jako imigrant inwestycyjny przez osobę, która pracowała w latach 90. w dziale usług gastronomicznych Cathay Pacific. Urzędnicy napisali w orzeczeniach apelacyjnych, które zostały opublikowane online przez rząd, że głównymi udziałowcami Cathay Pacific są państwowe Air China. Także osobiste inwestycje niedoszłego emigranta miały być „problematyczne.” Również odrzucono podania byłych i obecnych pracowników chińskich banków państwowych, grupy inwestycyjnej CLSA i notowanej na giełdzie w Hong Kongu firmy telekomunikacyjnej PCCW – kontrolowana przez lokalnego miliardera Richarda Li.

Tajwan zaostrzył kontrolę inwestycji z Hongkongu w ostatnich latach po tym, jak kontrolowane przez Chiny firmy i chińscy inwestorzy indywidualni wykorzystali terytorium do obejścia zakazów i kontroli stosowanych do inwestycji z Chin. Kraj ten poddaje również wnioski o pobyt składane przez mieszkańców Hongkongu kontroli bezpieczeństwa. Wnioskodawcy są często odrzucani, jeśli urodzili się w Chinach kontynentalnych lub pracowali dla instytucji rządowych, partii komunistycznej, wojska lub innych podmiotów mających powiązania z Chinami kontynentalnymi.

Liczba Hongkongczyków, którym zezwolono na pobyt lub stałe osiedlenie się na Tajwanie, skoczyła w 2020 roku o prawie 70% do 12 389 a w 2021 roku wyniosła 12 858.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.