Tytuł: Mainland China After the Thirteenth Party Congress
Redakcja: King-yuh Chang
Wydawnictwo: Westview Press (1990)

Dzisiaj rozpoczął się XX Zjazd KPCh, ale muszę przyznać, że jak do tej pory to nudy na pudy. Raport Xi Jinping z prac Komitetu Centralnego XIX Zjazdu to odgrzewane kotlety i nie wnosi nic nowego. Bardzo zachowawczy i zapowiadający w sumie kontynuację, czyli dalsze dryfowanie.

Kiedyś jednak to były prawdziwe zjazdy, które potrafiły wprowadzić Chiny na nowe tory, chociaż nie do końca zdawano sobie sprawę z konsekwencji. Do jednych ze znaczących spotkań KPCh należy XIII Zjazd w 1987 roku, chociaż moim zdaniem jest często pomijany i nie dostaje takiej samej uwagi, jak VII, IX czy XII. Jednak to XIII Zjazd przyjął szereg decyzji, także gospodarczych, które doprowadziły potem do dalszej liberalizacji gospodarczej. W tym do uwolnienia cen i kryzysu, który był pośrednim zapalnikiem protestów z 1989 roku. Świetnie to widać w pracy zbiorowej pod redakcją King-yuh Chang. Mimo że to zbiorówka, to jednak warto przeczytania ponieważ pokazuje, jak decyzje czy dyskusja na zjeździe są potem w praktyce przekładane na działania aparatu państwowo-partyjnego. Polecam zwłaszcza rozdział: The Dilemma Facing Economic Reform in Mainland China, autorstwa Kai Ma.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.