W Kongresie Stanów Zjednoczonych złożono dwupartyjny projekt ustawy, która ma objąć sankcjami chińską firmę technologiczną Huawei Technologies Ltd oraz innych producentów sprzętu 5G z ChRL, ograniczając im dostęp do amerykańskich banków. Projekt przygotowany przez republikańskiego senatora Toma Cottona i popierany m.in. przez lidera senackiej większości, demokratę Chuck Schumer, dąży do „nałożenia poważnych sankcji” na Huawei, a także innych „niegodnych zaufania” chińskich producentów 5G. Nowe prawo doda te podmioty do listy SDN (Specially Designated Nationals) Departamentu Skarbu, skutecznie zamrażając je poza amerykańskim systemem finansowym. „W ostatnich latach poczyniliśmy ogromne postępy w kraju i za granicą w zwalczaniu złośliwych prób Huawei, aby zdominować 5G i wykraść dane Amerykanów” – powiedział Cotton w oświadczeniu we wtorek. „Nie możemy pozwolić, by Huawei i Komunistyczna Partia Chin miały dostęp do danych osobowych Amerykanów i najbardziej wrażliwych systemów obronnych naszego kraju” – dodał.

To nie jest pierwsze podejście kongresmenów do ograniczenia dostępu Huawei i innych do amerykańskich banków. W 2020 roku wpłynęła podobna ustawa, ale wtedy sprawa utknęła odmętach procesu legislacyjnego. Teraz wydaje się pracę nie natrafią na podobny opór. W październiku amerykańscy prokuratorzy oskarżyli dwóch funkcjonariuszy chińskiego wywiadu o próbę manipulowania śledztwem w sprawie Huawei. Dwaj obywatele Chin próbowali zwerbować amerykańskiego agenta organów ścigania do pracy jako ich szpieg, ale rekrut w rzeczywistości pracował jako agent Stanów Zjednoczonych. To takie wydarzenia m.in. powodują, że wiele rzeczy niemożliwych jeszcze parę lat temu, dzisiaj jest całkiem realnych.

W ubiegłym miesiącu amerykańska Federalna Komisja Łączności przyjęła przepisy zakazujące stosowania nowych urządzeń telekomunikacyjnych firm Huawei, ZTE, Hikvision, Dahua i Hytera.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.