Państwowa China Energy Investment Corporation, znana powszechnie jako „China Energy,”  poinformowała w poniedziałek, że Narodowa Komisja Rozwoju i Reform w prowincji Qinghai zatwierdziła 30 grudnia budowę hydroelektrowni o wartości 17 mld RMB (2,46 mld USD). Elektrownia rozpocznie pełną produkcję w 2028 roku.

Nowa hydroelektrownia to tzw. elektrownia szczytowo-pompowa. W rzeczywistości jest rodzaj „baterii,” w której w czasie dostępu energii z innych źródeł woda jest pompowana z dolnego do górnego zbiornika. W okresach dużego zapotrzebowania na energię elektryczną lub ograniczenia produkcji przez odnawialne źródła energii (OZE) jak wiatr lub słońce, woda jest spuszczana do dolnego zbiornika i napędza w tym czasie turbiny produkujące elektryczność.

ChRL, jak wiele innych państw rozwijających odnawialne źródła energii, ma problem z magazynowaniem energii w okresach szczytu produkcji, której brakuje, kiedy z powodu pogody maleje produkcja OZE. Jednym z rozwiązań jest posiadanie backupu w formie elektrowni gazowych, ale to generuje zanieczyszczenia oraz wiąże się z kwestią zapewnienia stałych dostaw gazu. Rozwiązaniem, połowicznym jednak, są elektrownie szczytowo-popowe.

Zobaczymy, czy będzie w ChRL więcej takich projektów. Są one kosztowne, więc przy okazji jest okazja do lania betonu…

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.