Portal „Radio Free Asia” opublikował fascynujący artykuł o wykorzystaniu technologii deepfake do tworzenia „zachodnich” prezenterów na potrzeby propagandy zagranicznej KPCh. Nowojorska firma Graphika stwierdza w raporcie „Deepfake It Till You Make It,” że spamouflage,1 operacja wpływu powiązana z ChRL, od końca 2022 roku wykorzystuje generowane przez Sztuczną Inteligencję (AI) fikcyjnych prezenterów do promowania globalnej roli Chin i szerzenia dezinformacji przeciwko Stanom Zjednoczonym. Filmy trafiają do mediów społecznościowych, w tym na Facebooku, Twitterze i YouTube oraz… tak… TikToku.

Analitycy Graphika przeanalizowali dwa „unikalne” filmy, w których występuje mężczyzna i kobieta, oboje mówią po angielsku i wydają się być rasy kaukaskiej. Filmy używały logo „prawdopodobnie fikcyjnej firmy medialnej” o nazwie „Wolf News” z towarzyszącym hasłem „Skup się na gorących wiadomościach i nadawaj w czasie rzeczywistym.” Męski prezenter krytykował rząd USA za „pełne hipokryzji powtarzanie pustej retoryki” w walce z przemocą z użyciem broni, podczas gdy kobieta podkreśliła znaczenie współpracy Chin i USA dla globalnego ożywienia gospodarczego.

Liczne podobieństwa zauważone w filmach i innych aktywach spamouflage w Internecie doprowadziły do wniosku o związku między nimi. Do tej pory operacje wpływu online były ograniczone do generowanych komputerowo fałszywych twarzy i sfabrykowanych filmów, ale nowe filmy zawierały wygenerowane przez AI fikcyjne osoby, które wyglądały prawie jak prawdziwe. Zespół Graphika stwierdził, że prezenterzy zostali prawdopodobnie stworzoni przy użyciu technologii dostarczonej przez Synthesia, brytyjską firmę zajmującą się wideo z AI. Znaleźli oni kilka filmów marketingowych wykorzystujących ten sam duet wygenerowany przez AI, mówiący w wielu językach poza angielskim. Męski awatar, nazwany Alex w wideo Wolf News, był również nazywany panem Curtisem, Jasonem i Jamesem.

Mnie uderzyło jeszcze coś. Fałszywi „biali ludzie,” aby oszukać zachodnią opinie publiczną nie dziwią, ale KPCh kieruje te filmy nie tylko na Zachód, ale też na globalne południe, a mimo to wybrała „białych” prezenterów. Czyżby uznali, że ci będą bardziej wiarygodni niż Chińczycy? Nawet nie wiem jak by to nazwać. Rasizm au rebours?


1 Spamouflage, połączenie słów spam i camouflage, to taktyka stosowana przez spamerów w celu uniknięcia filtrów spamu e-mailowego poprzez zastąpienie niektórych liter liczbami. Badacze cyberbezpieczeństwa używają tego terminu, a także innych terminów, takich jak dragonbridge lub spamouflage dragon, w odniesieniu do prochińskich sieci propagandowych w Internecie. Ich istota polega na tym, że mają robić wrażenie niezależnych źródeł, pochodzących z poza ChRL.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.