Holenderski rząd potwierdził oficjalnie w wtorek, że zostają wprowadzone ograniczenia w eksporcie do Chin maszyn do produkcji półprzewodników firmy ASML. Minister handlu zagranicznego Liesje Schreinemacher stwierdziła w piśmie do parlamentu, że jest to konieczne dla „bezpieczeństwa narodowego.” Gabinet nie chce, by ta wrażliwa technologia trafiła w ręce Chin.

Chodzi o „bardzo specyficzne technologie w cyklu produkcji półprzewodników, na których Holandia ma wyjątkową i wiodącą pozycję, jak np. najbardziej zaawansowana litografia immersyjna i osadzanie w głębokim ultrafiolecie (DUV).” – pisze minister. Schreinemacher zastrzegła, że każdy wniosek o pozwolenie na eksport będzie rozpatrywany indywidualnie. Powinno to zapobiec wykorzystaniu półprzewodników do niepożądanych celów wojskowych. Będzie to jednak wymagało oceny, czy wiodąca pozycja Holandii w tej technologii nie będzie zagrożona.

Już pod koniec stycznia br. pojawiły się przecieki, że Holandia, Stany Zjednoczone i Japonia osiągnęły porozumienie w sprawie ograniczeń eksportu technologii półprzewodników do Chin. Waszyngton wcześniej sam ograniczył przekazywanie tych technologii do ChRL. Amerykanie wywarli także presję na Holandię, gdyż tutejsza firma ASML przewodzi na świecie w rozwoju maszyn do produkcji półprzewodników. Przy czym ASML wykorzystuje do tego amerykańskie technologie, więc gdyby Holandia nie przyłączyła się do ograniczeń, to sama mogłaby zostać odcięta od kluczowych rozwiązań.

W odpowiedzi ASML powiedział, że oczekuje, iż ograniczenie eksportu nie będzie miało większego wpływu na firmę. Restrykcje dotyczy tylko najbardziej zaawansowanej technologii, a nie bardziej powszechnych maszyn – podkreśliła firma. Z tego co wczoraj sprawdzałem, to notowania firmy nie zmieniły się gwałtownie i odnotowały spadek 0,29%, czyli w granicach normalnej fluktuacji.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.