Terry Gou Taiming, miliarder założyciel giganta technologicznego Foxconn,1 ogłosił wczoraj, że będzie się starał o nominację prezydencką Kuomintang (KMT) – głównej partii opozycyjnej na Tajwanie. Wracając z wizyty w Stanach Zjednoczonych, 72-letni Gou powiedział reporterom, że „istnieje ryzyko, że wojna może wybuchnąć w każdej chwili” i że Demokratyczna Partia Postępowa (DPP) prezydent Tsai Ing-wen musi zostać przegłosowana, aby „uniknąć wojny”.

Połączone wybory prezydencko-parlamentarne odbędą się w styczniu 2024 roku. Tsai Ing-wen kończy swoją druga kadencję i nie będzie mogła startować. Wszystko wskazuje, że kandydatem rządzącej DPP będzie wiceprezydent William Lai (63 lata), który już zapowiedział, że będzie się starał o poparcie DPP. Mniej jasne jest jednak, kto stanie po drugiej stronie. Prawdopodobnie oprócz Gou o nominacje KMT będa ubiegać się również Eric Li-luan Chu (przewodniczący KMT), Hou Yu-ih (burmistrz Nowego Tajpej z ramienia KMT) oraz Daniel Han Kuo-yu (burmistrz Kaohsiung z ramienia KMT). W prawyborach w 2019 roku Gou zdobył 27,7% i zajął drugie miejsce. Kandydatem KMT był Daniel Han Kuo-yu. Przegrał on z Tsai Ing-wen, która zwyciężyła z rekordową przewagą 57,1%.

„Muszę szczerze powiedzieć młodym ludziom, że głosowanie na DPP, która podtrzymuje niepodległość Tajwanu, nienawidzi Chin i jest antychińska, jest wbrew waszym interesom” – powiedział teraz Gou. „Nie możemy brać… [pokoju] za pewnik, wymaga to od ludzi dokonania właściwego wyboru” dodał. Wygląda więc, że KMT wciąż będzie straszył wojną z Chinami. Strategia, która nie udała się ani w roku 2020, ani w 2016. Ten paternalistyczny ton może nawet spodoba się bazie partyjnej KMT, ale wątpie aby przełożył się na sukces w wyborach powszechnych. Większość inwestycji Gou znajduje się w Chinach, gdzie zatrudnia ponad milion pracowników w ogromnych fabrykach, wzbudzając obawy, że w rzeczywistości reprezentuje interesy Pekinu a nie Tajwańczyków. Moim zdaniem, gdyby został kandydatem KMT, to by bardzo ułatwiło sprawę Lai i DPP.

Co ciekawe, oświadczenie Gou pojawiło się przed zaplanowanym spotkaniem Tsai z przewodniczącym Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Kevinem McCarthy podczas jej wizyty w Los Angeles w drodze do Ameryki Środkowej.


1 Gou scedował kontrolę nad Foxconn, największym na świecie producentem elektroniki kontraktowej i kluczowym dostawcą iPhone’ów Apple’a, w 2019 roku, gdy po raz ostatni ubiegał się o nominację prezydencką KMT.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.