Kwietniowy wzrost produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w Chinach były gorsze od przewidywanych. Wtorkowe dane, które pokazały również spadek inwestycji na rynku nieruchomości, w niewielkim stopniu rozwiewają obawy o perspektywy dla gospodarki ChRL, gdyż zarówno krajowa konsumpcja, jak i eksport kuleją.

Produkcja przemysłowa wzrosła w kwietniu o 5,6% w stosunku do roku poprzedniego, przyspieszając z tempa 3,9% obserwowanego w marcu, jak pokazały dane opublikowane przez Narodowe Biuro Statystyczne (NBS). Było to znacznie poniżej oczekiwań na wzrost o 10,9%, wyrażonych w ankiecie Reutersa, choć oznacza to najszybsze tempo wzrostu od września 2022 roku. Sprzedaż detaliczna skoczyła o 18,4%, przyspieszając gwałtownie z poziomu 10,6% wzrostu w marcu, co oznacza najszybszy wzrost od marca 2021 roku. Jednak analitycy spodziewali się wzrostu sprzedaży detalicznej o 21,0%. Ponadto należy pamiętać, że punkt odniesienia dla danych liczonych rok do roku był mocno zaniżony przez spadki w kwietniu ubiegłego roku, kiedy Szanghaj i inne główne miasta były objęte rygorystycznymi lockdownami i ograniczeniami antywirusowymi.

Także inne dane opublikowane w ciągu ostatniego tygodnia pokazujące kurczący się import w kwietniu oraz pogłębiający się spadek zamówień fabrycznych i gorsze niż oczekiwano pożyczki bankowe. Statystyki pokazują również, że inwestycje w środki trwałe wzrosły o 4,7% w pierwszych czterech miesiącach 2023 roku w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej, w porównaniu z oczekiwaniami na wzrost o 5,5%. W okresie styczeń-marzec wzrosły one o 5,1%. Inwestycje w sektorze nieruchomości, kluczowym filarze gospodarki, spadły o 16,2% rok do roku w zeszłym miesiącu po spadku o 7,2% w marcu, według obliczeń Reutersa opartych na oficjalnych danych. Inwestorzy pozostają ostrożni z powodu wciąż słabego popytu. Zatrudnienie było nadal niskie wśród firm obawiających się o swoje finanse. Ogólnokrajowa stopa bezrobocia, obliczana na podstawie ankiet, utrzymała się w kwietniu na poziomie 5,2%, co oznacza lekki spadek z 5,3% w marcu. Lecz stopa bezrobocia wśród młodzieży osiągnęła rekordowy poziom 20,4%, wzrastając z 19,6% w marcu.1

To wszytko wskazuje, że chińska gospodarka straciła impet na początku drugiego kwartału. Zwiększy to presję na decydentów, aby znaleźli sposób na potrzymanie pocovidowego ożywienia. Na razie Ludowy Bank Chin zgodnie z oczekiwaniami utrzymał w poniedziałek stopy procentowe na niezmienionym poziomie, ale wielu ekspertów obstawia dalsze poluzowanie polityki pieniężnej w najbliższych miesiącach. Jednak oprócz słabego popytu krajowego i globalnego, chińscy decydenci muszą również znaleźć odpowiedź na problemy wynikające z niedawnych upadków banków w Stanach Zjednoczonych, wysokich kosztów pożyczek i wojny na Ukrainie. Niepokój budzi również wysokie zadłużenie wewnętrzne i wciąż chwiejny rynek nieruchomości.

Pekin wyznaczyły skromny – w porównaniu do tego, co nas przyzwyczaił – cel wzrostu na poziomie około 5% w 2023 roku, ale moim zdaniem powrotu do większych wzrostu w przewidywalnej przyszłości nie ma. Dotychczasowy model rozwoju się wyczerpał, a nowy istnieje tylko w przemówieniach Xi Jinping i innych dygnitarzy. Co gorsza, ChRL zbliża się coraz bardziej do granicy 4% wzrostu PKB, który moim zdaniem stanowi minimum stabilności reżimu.


1 W rzeczywistości jest wyższa, ponieważ badaniem objęci są tylko mieszkańcy miast, a po trzech miesiącach wypadają ze statystki bez względu czy znaleźli pracę, czy nie. Z kolei badania ankietowe są obarczone dużym błędem, ponieważ wielu ankietowanych nie chce się przyznać do pozostawania bez pracy.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.