Autor: Brandon J. Weichert
Tytuł: Biohacked: China’s Race to Control Life (Biohack: chiński wyścig by kontrolować życie)
Wydawnictwo: Encounter Books (2023)

Biotechnologie są od lat gorącym tematem, ale też realnym polem rywalizacji wielkich i mniejszych1 państw. Podobnie jak w innych dziedzinach jest tutaj także obecna ChRL. Dlatego też, chociaż sam autor raczej do tej pory swoją twórczością2 – delikatnie mówiąc – mnie specjalnie nie zachęcał to sięgnąłem po tą pozycję.

Niestety, tytuł książki trochę wprowadza w błąd, bo nie znajdziemy tutaj zbyt wiele informacji o rozwoju badań biotechnologicznych w ChRL. Lecz nie jest to największy problem tej książki – nie pierwszy raz autor czy wydawnictwo robi coś takiego, więc trudno tutaj się zbyt bardzo czepiać. W rzeczywistości praca Weicherta jest poświęcona wybuchowi pandemii COVID-19 w ChRL, badaniom nad bronią biologiczną i ukrywaniu faktów przez Pekin. Temat sam w sobie ciekawy, ale niestety szybko schodzi na poziom brodzenia w mętnych wodach teorii spiskowych. Osobiście nie wykluczam, że faktycznie koronawirus uciekł z chińskiego laboratorium, ale nie ma na to dowodów. Podobnie, jak nie ma przekonywujących badań, które potwierdziłyby i dalej idące teorie o SARS-CoV-2 jako broni biologicznej itd. Żebyśmy się dobrze zrozumieli. Wiele nie wiemy o pochodzeniu SARS-CoV-2, kiedy doszło do przejścia na człowieka, czy były jakieś gatunki pośrednie itp. Jednak jedna rzecz, to przedstawienie rożnych hipotez i ocena ich prawdopodobieństwa, czyli coś, czego bym oczekiwał od takie pracy, a co innego walenie w czytelnika gotowymi tezami na podstawie często niezweryfikowanych i wybranych pod tezę badań. Szkoda, bo to zmarnowana szansa na ciekawą książkę. Ponadto, narracja zaczyna co jakiś czas schodzić na kwestie amerykańskiej polityki wewnętrznej oraz szybko ujawnia się republikańska i konserwatywna agenda.

Krótko mówiąc, jeżeli interesują was rozwój biotechnologi w ChRL to poszukajcie czegoś innego, ale jak lubicie szybką, sensacyjną rep prop-agitkę, to szukać dalej nie musicie.


1 Niewielu wie, że Fidel Castor w latach 90. postawił na rozwój biotechnologii na Kubie. W efekcie Kubańczycy mogli stworzyć, mimo biedy i dysfunkcjonalności systemu, własną szczepionkę na COVID-19. Inna sprawa, na ile ona była skuteczna.
2 Określenie „ekspert geopolityki” zapala u mnie wszystkie lampki alarmowe.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.