W Pekinie odbywa się coroczny zjazd Ogólnochińskiego Zjazdu Przedstawicieli Ludowego (OZPL) i chińscy cenzorzy są bardziej nerwowi niż zwykle. W zeszłym tygodniu Pekin nawiedziła Burza piaskowa. Jedna z wielu, które docierają wczesną wiosną do Pekinu z nad pustyni Gobi. W sumie nic nadzwyczajnego. W tym roku jednak burza stała się sprawą polityczną, a to za sprawą chińskiego Internetu. Chińczycy w sieci unikają cenzury zastępując zakazane słowa-znaki innymi o tej samej wymowie (ale innych tonach).

Szybko termin Burza w Pekinie 沙北 (ShaBei) został wykorzystany by przemycić do Internetu niecenzuralne słowa. Za miast „głupia c**a” (傻逼 ShaBi), zaczęto pisać „piaskowa c**a” (沙逼 ShaBi). Jaki w tym podtekst polityczny? Partia walczy z zanieczyszczeniem powietrza i burza piaskowa, która pokryła Pekin pyłem i uniemożliwiła na parę godzin swobodne oddychanie stała sprawą wagi państwowej, tak samo jak powiedzenie „gwiazda filmowa+zasłonić kurtynę” (影帝+谢幕).

Odchodzący premier Wen Jiabao wygłosił „Raport z pracy rządu”, który został przyjęty burzą oklasków. Na co zareagował trzema ukłonami i wezwaniem do zaciągnięcia kurtyny. W sumie niewinny gest skromnego mandaryna. Jednak przebywający na emigracji pisarz Yu Jie opisał Wen jako gwiazdę filmową w swojej książce z 2010 roku „Najlepszy chiński aktor: Wen Jiabao”, gdzie demaskuje mit Wen jako skromnego urzędnika blisko ludu.

Źródło: China Digital Times.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. Grandpa Wen to w ogole bardzo ciekawa osobistość. Jako skromny urzędnik nigtdy nie pokazuje się w towrzystwie swojej żony, która będąc w 2007 wiceprezydentem Chiństwiego Stowarzyszenia Jubilerów z okazji Targów Diamentów w Pekinie założyła na siebie biżuterią wartą ponad 300 tys. dolarów. Biedny Wen, musiał siężko harować po godzinach, żeby jej te świecidełka za swoją urzędniczą pensję kupić.

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.