http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/05/2008_Sichuan_earthquake_map_no_labels.svg/512px-2008_Sichuan_earthquake_map_no_labels.svg.png

Silne trzęsienie z ziemi nawiedziło Sichuan dzisiaj rano. Epicentrum znalazło się ponad 100 km na zachód od Chengdu w mieście Ya’an w dystrykcie Lushan. Siła wstrząsów wyniosła według chińskich danych 7,o a według amerykańskich 6,6 stopni. Do tej poro podano informacje o 72 ofiarach

Agencja Xinhua donosi, że doszło do zawalenia się wielu domów. Uszkodzone zostały przede wszystkim stare budynki. Nadal wiele osób jest uwięzionych pod gruzami.

Nowe trzęsienie ziemi przywołuje wspomnienia z maja 2008 roku, kiedy potężne wstrząsy zdewastowały Sichuan. Ucierpiały wtedy głównie słabo zbudowane budynki szkolne. Wiele konstrukcji zostało wzniesionych wbrew wszelkim normom budowlanym. Okazało się, że lokalne władze były uwikłane w brudne interesy na rynku zamówień publicznych, jednak nikogo nie ukarano.

Poprzednie trzęsienie ziemi miało ogromny wpływ na ChRL. Z jednej strony, władze skierowały ogromne środki pomocowe i szybko rozpoczęły program odbudowy. Z drugiej, braki w sprzęcie i organizacji akcji ratunkowej obnażyły słabość systemu. Dodatkowym efektem było narodzenie się ruchu pokrzywdzonych rodziców (w gruzach zniszczonych szkół straciło życie kilka tysięcy uczniów) i zalążków społeczeństwa obywatelskiego. Teraz ludzie w Sichuanie patrzą władzy na ręce.

Na obecne trzęsienie ziemi (mimo, że jest o wiele słabsze) władze zareagowały natychmiast.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.