China-africa-aid

Reuters opublikował informację o powstaniu bazy danych na temat pomocy ChRL oferowanej Afryce stworzonej przez Center for Global Development and AidData w Waszyngtonie.

Twórcy nie uzyskali pomocy ze strony Ministerstwa Handlu w Pekinie, które stwierdziło, że „każdy, kto powinien wiedzieć o naszej szczodrości [SIC!], już wie”. Dlatego baza powstała w oparciu o informacje zawarte w chińskich i afrykańskich mediach oraz danych uzyskanych w krajach-odbiorcach pomocy.

Będzie można tam znaleźć interaktywną mapę prezentującą podstawowe informacje o chińskich projektach w poszczególnych krajach. Autorzy pragną uzupełniać bazę na bieżąco.

Cechą projektu jest unikanie oceny pomocy lub intencji stojących za działaniem Pekinu w Afryce. Baza ma mieć charakter czysto informacyjny i oferuje szeroki zakres danych statystycznych.

Na pierwszy rzut oka widać jednak, iż działania ChRL koncentrują się na dwóch związanych ze sobą płaszczyznach: budowie przemysłu pozyskiwania bogactw mineralnych oraz rozwoju infrastruktury umożliwiającej ich wywóz.

Czy tego obwiał się Pekin odmawiając ujawnienia danych?

Uzupełnienie informacji statystycznych stanowią odnośniki do szeregu artykułów akademickich poświęconych obecności ChRL w Afryce.

Świetne miejsce by zacząć poszukiwania dla każdego zainteresowanego tematem.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] na zbliżenie z innymi krajami rozwijającymi się. Dzisiaj bardziej przypomina to tradycyjne relacje między patronem a klientem i wygląda na to, że w związku ze zużyciem powstałych wcześniej struktur i budynków Pekin […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.