Zimbabwe-Parliament-1

Stary, pamiętający jeszcze czasy Rodezji Południowej, budynek w Harare nie nadaje się na parlament składający się z 210 parlamentarzystów.

ChRL złożyła obietnicę w zdobyciu funduszy i wybudowaniu nowego budynku parlamentu w Harare, stolicy Zimbabwe. Pekin już miał przeznaczyć na budowę 46 milionów USD. Nowy budynek ma powstać na terenach wiejskich, poza centrum miasta.

Finansowanie, czy nawet fizyczne wykonanie, prestiżowych budynków jest jedną z najstarszych sztuczek dyplomacji ChRL w Afryce. Oczywiście w zamian oczekuje oną poparcia Pekinu na arenie międzynarodowej.

Na początku, w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku był to sposób na zbliżenie z innymi krajami rozwijającymi się. Dzisiaj bardziej przypomina to tradycyjne relacje między patronem a klientem i wygląda na to, że w związku ze zużyciem powstałych wcześniej struktur i budynków Pekin szykuje się do nowej ofensywy dyplomatycznej w Afryce. Zapewne w związku ze sprawą Morza Południowochińskiego.

W 2011 ChRL wydała 25 milionów USD na budowę dwóch wieżowców w Kampali, w Ugandzie, dla odwiecznego (od 1986 roku) prezydenta Yoweri Museveni. Podobne projekty Pekin zrealizował w Sierra Leone, Zambii, Rwandzie czy Mozambiku. W Ghanie z kolei wzniesiono Teatr Narodowy, a na wskroś całego kontynentu kilkanaście stadionów piłkarskich.

W przeciwieństwie do dużych projektów infrastrukturalnych w Afryce, które są budowane przez firmy z ChRL, ale na wysoko oprocentowane kredyty zaciągnięte u „chińskich przyjaciół”, projekty jak ten zapowiedziany w Harare są zazwyczaj „darami od narodu chińskiego”. Pekin też podarował całej Afryce nową siedzibę Unii Afrykańskiej w Addis Abbebe za 200 milionów USD.

Robert Mugabe, kolejny „odwieczny”, prezydent Zimbabwe to jeden z najbliższych przyjaciół ChRL na kontynencie, ale od sfałszowanych wyborów w 2008 roku ma problemy z utrzymaniem poparcia społecznego i nowy parlament ma być symbolem trwałości jego władzy, ale też częścią legacji starego dyktatora.

Jednym z największych zarzutów opozycji wobec Mugabe – ale też wielu innych rządzących Afryką – są oskarżenia o „sprzedawanie kraju Chińczykom” i „przymykanie oczu na rozkradanie bogactw naturalnych przez Azjatów”. Zaangażowanie Pekinu w budowę nowego parlamentu jest konieczne dla realizacji projektu w zrujnowanym rządami zesklerociałego satrapy kraju, ale równocześnie jest dla wielu potwierdzeniem wszelkich zarzutów.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.