jh_wo_mao_art-420x0

Mao Yushi (茅于轼 ur. 1929) jest znanym chińskim ekonomistą (z wykształcenia inżynierem) i założycielem Unirule Institute w Pekinie. Mao Yushi napisał kilkanaście książek i szereg artykułów naukowych, był wykładowcą ekonomi na wielu chińskich uczelniach. Założył kilka NGO mających charakter charytatywny i samopomocowy. Jest powszechnienie znanym w Chinach liberałem (czy już libertarianinem?).

W latach pięćdziesiątych został wysłany do obozu pracy w celu reedukacji przez pracę za stwierdzenie, że „jeżeli nie można nigdzie kupić wieprzowiny, to ceny wieprzowiny powinny wzrosnąć” oraz „jeżeli Przewodniczący Mao chce spotkać naukowca, to kto powinien odwiedzić kogo?”.

W 2011 roku, w wieku 82 lat, opublikował esej „Powrót Mao Zedonga do człowieczej formy” (把毛泽东还原成人), za co otrzymał wiele pochwał i jeszcze więcej pogróżek śmierci. (Fragmenty angielskiego tłumaczenia (z całością Chińskiego oryginału można znaleźć na China Media Project.)

Ostatnio stwierdził, że zarówno chiński, jak i japoński, rząd zachowuje się idiotycznie w sprawie wysp Senkaku/Diaoyu oraz, że wyspy nie mają PKB ani nie generują przychodu podatkowego, więc cały spór ma tylko charakter emocjonalny.

Przy całej swojej postępowości Mao Yushi doskonale mieści się w konfucjańskim ideale niezłomnego uczonego.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.