7129556329_20fd0045f7_zJung Chang (张戎, ur. 1952) to urodzona w ChRL brytyjska pisarka specjalizująca się w tworzeniu biografii. Jej pierwszą dobrze znaną książką jest autobiograficzna powieść „Dzikie Łabędzie. Trzy córy chin” (Wild Swans. Three Daughters of China, 1992). Potem przyszła najbardziej kontrowersyjna jej praca „Mao. Nieznana historia” (Mao. The Unknown Story, 2005) bardzo szczegółowa biografia „Czerwonego Słońca”. Jung razem z mężem (Jon Holliday) dotarli do wielu nieznanych wcześniej chińskich dokumentów i relacji.

Teraz się szykuje nowa gratka Jung.

W październiku ma być opublikowana historia ostatniej cesarzowej Chin Cixi (慈禧, 1835-1908). Z zapowiedzi wynika, że będzie to bardzo długa i szczegółowa historia, a Jung planuje pokazać, że utarty obraz Cixi jest jednowymiarowy i uproszczony.

Cixi była twardą kobietą. Musiała przetrwać na dworze cesarza Xianfeng (咸丰), który miał 3000 konkubin. Nie tylko przetrwała, ale po śmierci Xianfeng zdobyła władzę (jako druga kobieta w historii Chin) i rządziła przez 47 lat.

Będzie to druga historia silnej kobiety Chin autorstwa Jung. W 1986 roku opublikowała nigdy nie przetłumaczoną na polski biografie wdowy po Sun Yatsenie „Madame Sun Yat-Sen: Soong Ching-Ling”.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.