3488491116_cc519eed24

Na stronach Foreign Policy Matthew Aid opisuje specjalną grupę operacyjną stworzoną w NSA do penetracji chińskich sieci rządowych. Istnienie grupy nazwanej Tailored Access Operations (T.A.O.) znalazło swoje potwierdzenie w dokumentach ujawnionych przez Edwarda Snowdena.

Gdyby NSA nie prowadziła takiej operacji, to byłoby naprawdę dziwne. Każdy może przeczytać szczegóły na stronie Foreign Policy, więc nie będę ich tutaj przepisywał. Mnie zainteresowały dwie sprawy.

Pierwsza, Pekin podał, że zgromadził już „górę” dowodów na amerykańską penetrację. Tylko dlaczego do tej pory siedzieli cicho? Zwłaszcza, że TAO działa od 15 lat. Gra operacyjna? To może działać na poziomie agenturalnym, ale w sieci nie ma szans ani sensu

Oczywiście dodaje to smaczku oskarżeniom Waszyngtonu o aktywność chińskich hackerów.

Druga, to fakt ogromnego sukcesu TAO. Program produkuje takie ilości danych wywiadowczych, że nie tylko NSA brakuje analityków aby przetworzyć wszystkie informacje, ale także polityka wobec Pekinu zdradza fakt prowadzenia samej operacji. Po prostu, analiza regresywna amerykańskich posunięć musi wskazywać na doskonałe rozeznanie w sprawach wewnętrznych ChRL. Na tyle dobre rozeznanie, że jego źródłem nie mogłaby być najlepsza nawet siatka agenturalna.

Muszą sobie z tego także zdawać sprawę Amerykanie, którzy mieli problem z dalszym ukrywaniem programu. Od dzisiaj chińskie służby będą się uganiać za TAO, a NSA może stworzyć nowy program, który w tle przejmie rolę TAO.

Jedno przynajmniej stało się jasne, teraz łatwiej zrozumieć dlaczego Snowden uciekł akurat do Hong Kongu.

Zdjęcie: Jaya Prime

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.