99941

Zgromadzenie Narodowe Nikaragui wyraziło zgodę na udzielenie Hong Kong Nicaragua Canal Development Investment (HKND-Group) koncesji na 50 lat na budowę i użytkowanie kanału, który będzie alternatywą dla Kanału Panamskiego.

Szefem HKND-Group jest Wang Jing, chiński „taycoon” telekomunikacyjny (Xinway) nie mający zbyt dużo doświadczenia w tego typu operacjach.

Sprawa jest dosyć tajemnicza, ponieważ HKND-Group wydaje się nie mieć żadnych powiązań z Pekinem, ale sprawa jej finansowania nie jest jasna. Sama firma jest zarejestrowana na Kajmanach.

Nikaragua jest jednym z niewielkiej już grupy państw, które uznają za prawowitego reprezentanta Chin Republikę Chińską na Tajwanie, ale nie wygląda, aby miało się coś zmienić w tej sprawie. Oczywiście czas dopiero pokaże, czy w rzeczywistości to Pekin nie pociąga za sznurki.

Największe kontrowersje budzi kwestia zachowania praw rdzennych mieszkańców terenów przyszłej budowy oraz zagwarantowanie przestrzegania przepisów o ochronie środowiska.

Budowa wydaje się jeszcze nieprzesądzona i przypomina – przynajmniej dzisiaj – budowę Disneylandu w Warszawie w latach ’90.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] w całej tej roszadzie miała tylko jeden cel: zabić projekt nikaraguańskiego kanału, który stanowiłby bezpośrednią konkurencje dla Kanału […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.