China-government-buildings

Kapitol to obok Białego Domu najchętniej wykorzystywany wzór przez partyjnych kacyków do budowy lokalnych siedzib.

Władze centralne wprowadziły wczoraj zakaz budowania nowych siedzib lub budynków administracyjnych przez władze wszystkich szczebli.

Jest chyba gorzej niż wszystkim się wydaje.

Według agencji Xinhua wszystkie organy KPCh i władz lokalnych mają skrupulatnie przyjrzeć się wydatkom i upewnić się, że są one lokowane w sposób zapewniający jak największy wzrost gospodarczy i dobrobyt publiczny.

W związku z tym budowa, zakup, restauracja lub rozbudowa biur i siedzib zostaje całkowicie zabroniona. Ponadto żaden organ KPCh nie może być beneficjentem jakichkolwiek donacji lub sponsoringu, ani nie może współpracować z przedsiębiorstwami w celach developerskich.

Wyjątek ustanowiono dla budynków zabytkowych i tylko w wypadku, kiedy renowacja jest konieczna ze względów bezpieczeństwa.

Pisałem już o ekstrawagancji lokalnych władz. Pozornie wydaje się, że obecny zakaz ma na celu przede wszystkim uciszenie głosów krytyki i przykrycie wielu skandali korupcyjnych związanych z budową lokalnych komitetów. Nie jest to jednak jedyny powód.

Prawdziwy kłopot to rosnący dług publiczny ChRL. Z pozoru wszystko wygląda wspaniale. Dług mieści się w rozsądnych granicach 40% PKB. Brutalna prawda jest jednak tak, że rzeczywisty dług publiczny nie jest znany.

Kreatywna księgowość w wypadku ChRL polega na nie wliczaniu długu władz lokalnych do długu krajowego. Na całym świecie dług publiczny liczy się jako całość zobowiązań wszystkich podmiotów publicznych, ale nie w ChRL.

To żadna nowość ani sensacja. Po prostu zachodni ekonomiści jakoś do tej pory woleli udawać, że o tym nie wiedzą i publicznie zachwycali się „fenomenem chińskiego smoka”.

Tymczasem szacunki mówią, że dług lokalnych władz rośnie około 13% rocznie i w 2012 roku osiągnął około 12,1 biliona RMB (6 bilonów PLN).

Jaka jest relacja całego długu ChRL do PKB?

Szacunki są różne. 50%, 80%, a może już przekroczył 100%? Tragedią jest nie tylko wysokość długu, ale sam fakt, że nie można go ustalić.

Prawdziwa superpotęga powinna potrafić przynajmniej obliczyć wysokość swojego długu, no nie?

Londyn? Nie to lokalne ozdobiły autostradę.

Londyn? Nie to lokalny wabenzi ozdobił autostradę.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] już o wprowadzonym przez Pekin niedawno zakazie budowania nowych siedzib przez władze lokalne. Władze lokalne nadal jednak muszą szukać sposobów na równoczesne […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.