Jedna z grupowych egzekucji w Tybecie, który biorąc pod uwagę liczbę ludności, był najbardziej dotkniętym przez "ściągnięcie cugli" regionem ChRL.

Jedna z grupowych egzekucji w Tybecie, który biorąc pod uwagę liczbę ludności, był najbardziej dotkniętym przez „ściągnięcie cugli” regionem ChRL w latach dziewięćdziesiątych.

ChRL nadal pozostaje światowym liderem jeżeli chodzi o ilość egzekucji, jednak zanotowano spadek o 75%. Liczba egzekucji podskoczyła po 1989 roku, kiedy Deng Xiaoping stwierdził, że trzeba „ściągnąć cugle” i przyznał sądom niższego rzędu prawo do orzekania kary śmierci.

Zmiana trendu jest zasługą zarówno międzynarodowej krytyki, jak i zmian wewnętrznych.

Sama kampania międzynarodowa była niewystarczająca, choć była niezbędnym elementem zmian. W społeczeństwie, gdzie 90% populacji popiera karę śmierci, to jednak nie wystarczyło. Musiało dojść do zmian świadomości w śród elit rządzących.

Tutaj ogromną zasługę odegrał Xiao Yang (肖扬) – szef Najwyższego Sądu Ludowego w latach 1998-2008. To on przeprowadził rewizję procedowania w sprawach zagrożonych śmiercią.

Najważniejszą zmianą było odebranie sądom najniższego rzędu, gdzie wciąż można znaleźć sędziów półanalfabetów, prawa do orzekania kary śmierci. Każdy wyrok śmierci podlega obecnie zarówno obowiązkowej rewizji przez Najwyższy Sąd Ludowy oraz automatycznemu odroczeniu na dwa lata.

Zmniejszono liczbę przestępstw, za które grozi śmierć (np. grabież starożytnych grobowców lub nielegalny handel zabytkami), ale pojawiło się nowe przewinienie grożące karą śmierci – zanieczyszczenie środowiska.

Mimo tych zmian nie należy oczekiwać zniesienia kary śmierci w ChRL w najbliższym czasie. Przeciwne jest temu społeczeństwo, które oczekuje jej wykonywania w sprawach korupcyjnych* i brutalnych przestępstw. Przykład Japonii, gdzie nadal orzeka się i wykonuje karę śmierci, pokazuje, że społeczeństwa azjatyckie nie prędko zmienią swoje podejście.

Partia także pragnie zachować możliwość karania śmiercią obawiając się niepokojów społecznych w nadchodzących latach.

———-

*Każdy wyrok śmierci w sprawach korupcyjnych, zwłaszcza jeżeli dotyczy wysoko postawionych oficjeli spotyka się z aplauzem.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] Liczba wyroków śmierci w ChRL spada, ale nadal na ten kraj przypada większość wykonywanych na świecie egzekucji.* Nastawienie do kary głównej zmienia się w ChRL powoli i wciąż większość populacji jest przeciwna jej zniesieniu, choć różnie kształtują się opinie co do zakresu jej stosowania. […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.