Liczba wyroków śmierci w ChRL spada, ale nadal na ten kraj przypada większość wykonywanych na świecie egzekucji.* Nastawienie do kary głównej zmienia się w ChRL powoli i wciąż większość populacji jest przeciwna jej zniesieniu, choć różnie kształtują się opinie co do zakresu jej stosowania.

W lokalnej telewizji z Henan przez pięć lat nadawano program „Wywiady przed egzekucją” (program nagle zdjęto z anteny w zeszłym roku), który stanowi ciekawe świadectwo „kultury” (?) kary śmierci w ChRL.

Obecnie wyroki śmierci są wydawane w zawieszeniu na dwa lata lub do czasu potwierdzenia przez Najwyższy Sąd Ludowy. Teoretycznie po okresie dwóch lat dobrego sprawowania skazany może uzyskać zamianę wyroku na dożywocie. Stąd też gotowość skazanych do rozmowy, pokazania skruchy, stania się przestrogą dla innych i generalnie woli odegrania przypisanej przez propagandę roli. Wielu liczy też, że w ten sposób pomoże swoim rodzinom.

Trzeba pamiętać, że w kulturze konfucjańskiej przyznanie się do winy i skrucha skazanego jest dowodem na skuteczność władzy. Władza ma nie tylko utrzymywać porządek, ale też dbać o moralność ludu. Kara ma nie tylko wymiar zadośćuczynienia ofiarom, czy też odgrywać rolę prewencyjną, ale może przede wszystkim powinna służyć moralnej naprawie skazanego, który nawet idąc na śmierć powinien rozumieć wymiar społeczny swojej kary.

* Ponad tysiąc w 2015 roku, kiedy drugi na liście Iran przeprowadził co najmniej 977, Pakistan 326, Arabia Saudyjska ponad 158, a piąte Stany Zjednoczone 28.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.