dh+8Zmieniliśmy wczoraj czas, co nasunęło mi dzisiejszy temat.

W ChRL stosunek do czasu jest dosyć specyficzny.  Pytanie o godzinę może być pytaniem politycznym, a za złą godzinę na zegarku można być uznanym za separatystę, co w ChRL w oczach władz oznacza terrorystę.

Jak ChRL długa, a przede wszystkim szeroka obowiązuje ten sam czas pekiński. Kiedy nie robi to różnicy mieszkańcom Kantonu, który jest mniej więcej na tej samej długości geograficznej jak Pekin, to już w Tybecie lub Turkiestanie Wschodnim (Xinjiang) zaczyna być problematyczne.

Ten sam czas na terenie całej ChRL wprowadzili komuniści w 1949 roku. W Republice Chińskiej obowiązywał logiczny system pięciu stref czasowych odpowiadających naturalnemu układowi. Dla KPCh to było zbyt skomplikowane.

Myślę, że chodziło przede wszystkim zapanowanie nad każdym aspektem życia ludzi. Pokazanie im, że Partia panuje nawet nad czasem, ich czasem.

W efekcie dzieci w Tybecie lub Turkiestanie Wschodnim idą do szkoły, a ludzie zaczynają pracę o 11 rano. Przecież tutaj o 8 rano czasu pekińskiego jest jeszcze noc. Latem zachód słońca może wypaść w rejonach północno-zachodnich przed północą. Pocieszeniem jest brak zmiany czasu z letniego na zimowy.

Jest to oczywisty absurd. Dlatego Tybetańczycy lub Ujgurowie nie przestrzegają czasu pekińskiego, a używają czasu słonecznego. Za to hańscy osadnicy trzymają się czasu pekińskiego. W efekcie obok siebie żyją ludzie w dwóch strefach czasowych, a umówienie się na konkretną godzinę wymaga doprecyzowania.

Nieprzestrzeganie czasu pekińskiego nie tylko jest oznaką zdrowego rozsądku, ale jest też formą manifestacji politycznej. Taki mały protest na przegubie ręki.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] W Turkiestanie Wschodnim już jest długa tradycja równoległych rzeczywistości: oficjalnej i lokalnej. […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.