Komunistyczne władze zakazały w Turkiestanie Wschodnim (Xinjiang) nadawania dzieciom religijnych imion. W regionie zamieszkuje około 23 milionów muzułmanów, wśród których tradycyjnie nadaje się dzieciom imiona odwołujące się do religii.

Pełna lista imion nie jest obecni znana, więc nie wiadomo, co się kwalifikuje jako „religijne” imię. Wiemy jedynie, że na liście znalazły się takie imiona jak Islam, Koran, Saddam, Mekka, ale też wszelkie nawiązania do gwiazdy i półksiężyca – tradycyjnych symboli niepodległościowych Turkiestanu Wschodniego.

Dzieci z zakazanymi imionami nie zostaną zarejestrowane w rejestrach cywilnych i przez to utracą dostęp do edukacji oraz opieki medycznej. Jestem przekonany, że ludzie i tak będą w domu nazywać dzieci, jak chcą, a w papierach będzie co innego.

W Turkiestanie Wschodnim już jest długa tradycja równoległych rzeczywistości: oficjalnej i lokalnej.

Pekin obwinia odrodzenie religijne za wzrost napięcia w regionie i nieustające ataki terrorystyczne. Moim zdaniem jednak to nie odrodzenie religijne odpowiada za wzrost ruchu separatystycznego powiązanego z radykalnym islamem, ale represyjna polityka władz, które nie próbowały nawet porozumieć się ze świeckimi organizacjami domagającymi się realnej, a nie fikcyjnej, autonomii kulturalnej dla mniejszości etnicznych w regionie – Ujgurów, Kazachów, Kirgizów itd.

Porażka świeckiej opozycji spycha ludność w ręce religijnych radykałów. W efekcie, kiedyś tolerancyjna i zawierająca wiele lokalnych elementów wersja islamu jest zastępowana przez importowany z Bliskiego Wschodu wahabizm. Pekin sam działa tutaj jak katalizator

Nikt przy zdrowych zmysłach, nie może wierzyć, iż kolejne restrykcje, mające po prostu uprzykrzyć życie mieszkańcom, przyczynią się do uspokojenia nastrojów. Przeciwnie.

Nowe przepisy wprowadzają także zakaz noszenia „nienormalnych bród” w całym regionie – do tej pory niektóre dystrykty miały osobne regulacje wprowadzające zakaz noszenia bród. W zeszłym miesiącu wprowadzono także nowe regulacje systematyzujące dotychczasowe obostrzenia oraz zobowiązujące pracowników transportu publicznego do niewpuszczania do pojazdów kobiet w chustach. O każdym takim przypadku mają też zawiadamiać organy ścigania.

Nie ma co liczyć na pokój w regionie.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.