sao_tome_principe_800ChRL planuje otwarcie misji handlowej w Sao Tome i Principe. Porozumienie zostało podpisane we wtorek w budynku byłej ambasady ChRL w Sao Tome (stolica). Szesnaście lat temu Sao Tome i Principe zerwały stosunki dyplomatyczne z ChRL i uznały Republikę Chińską na Tajwanie.

Sao Tome i Principe to małe wyspiarskie państwo (populacja ok. 60 tysięcy) i jest jednym z 23 państw uznających Tajwan.

W ten sposób ta była kolonia portugalska rozgrywa dwa państwa chińskie przeciwko sobie. W tym rozdaniu celem jest budowa nowego portu zdolnego przyjmować największe statki oceaniczne. Cała inwestycja jest warta 400 milionów USD. Dla ChRL potencjalne zyski leżą nie tylko w możliwym odwróceniu uznania. Wyspy leżą w samym środku Zatoki Gwinejskiej bogatej w złoża ropy i gazu.

Od czasu dojścia do władzy na Tajwanie Ma Ying-jeou w 2008 roku panuje niepisane zawieszenie broni miedzy Tajpej i Pekinem w wojnie o uznanie dyplomatyczne. Ostatnim krajem, który zmienił swoją afiliację była Costa Rica w 2007 roku, kiedy przeniosła uznanie z Tajwanu na ChRL.

Czy otwarcie misji handlowej przez ChRL w Sao Tome oznacza zmianę stanowiska Pekinu? Do tej pory ChRL odmawiał współpracy z krajami, które uznawały Tajwan. ChRL co najwyżej toleruje sytuację w jakiej jest RP, która oficjalnie uznaje ChRL i równocześnie ma nieformalne stosunki z Tajwanem.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] już o tym, że być może Sao Tome i Principe będzie kolejnym państwem, które przeniesie swoje uznanie międzynarodowe z Republiki Chińskiej (na Tajwanie) na […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.