Great-hall-of-the-people-flickrPrzyglądam się z zaciekawieniem reakcjom polskich mediów na III Plenum KC KPCh. Symptomatyczny jest artykuł w Gazecie Wyborczej, która koncentruje się na mniej istotnych sprawach, a pomija naprawdę kluczowe. W takich momentach widać, jak bardzo brakuje w Polsce rzeczywistych badań nad Chinami.

Dla Wyborczej istotne są: likwidacja obozów pracy oraz drobna zmiana w polityce demograficznej. Niestety, III Plenum potwierdziło tylko zmiany podjęte wcześniej. Stali czytelnicy tego blogu znają odpowiednie wpisy. Z innych tematów Wyborcza wspomina jeszcze o przekazaniu siłom rynkowym decydującej roli w alokacji zasobów’. Jest to tak ogólne, że nic nie znaczy.

Co jednak Wyborczej umknęło?

The Economist zauważył, iż Xi udała się dalsza konsolidacja władzy. Najważniejsze jest powstanie Komitetu Bezpieczeństwa Państwa, co prawda nie ujawniono szczegółów kompetencji nowego ciała, ale wydaje się, że w ten sposób Xi próbuje skupić kontrolę nad całym aparatem bezpieczeństwa w jednym miejscu. Niektórzy uważają, że będzie to odpowiednik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego, która jest ciałem doradczym dla prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jednak fakt, że w jej skład – obok ministrów spraw zagranicznych i handlu – wejdą nie analitycy lub akademicy, a przedstawiciele wszystkich instytucji aparatu siłowego ChRL, raczej potwierdza pierwszą interpretację.

Innym znamiennym sygnałem jest utworzenie „małej grupy prowadzącej” która ma się zająć nadzorem nad reformami. Takie małe, nieformalne grupy mają swoją dużą historię w ChRL. Są one odpowiedzialne bezpośrednio przez Biurem Politycznym i ich zalecenia są często implementowane wprost. Wyznaczenie krótkiego – jak na realia chińskie – horyzontu czasowego 2020 roku na implementację reform świadczy, że grupa będzie miała swoją wagę. Może sam Xi będzie jej przewodniczył. Moim zdaniem jest to jednak tylko zasłona dymna, która ma pokazać gotowość do reform, ale KPCh nie jest gotowa na prawdziwe zmiany.

W sferze rzeczywistych reform powtórzono tylko mgliste zapowiedzi większego urynkowienia. Podano tylko, że szczegóły reform zostaną dopracowane przez specjalne grupy. Potwierdza to, że Xi (przez nowopowstałą „małą grupę prowadzącą”) zwiększy zakres swoich wpływów na politykę, ale Komunikat po Plenum – a właściwie jego bełkotliwa forma – świadczy – wbrew opinii polskich mediów – o braku pomysłu na reformy. O tym jednak pisałem już przed III Plenum.

Ogłoszone z wielką pompą zmiany w polityce demograficznej i likwidacja obozów pracy są przecież tylko zmianami kosmetycznymi i nie wprowadzą ChRL na nowe tory. Następna szansa będzie w 2017 roku, kiedy pięciu z siedmiu członków Stałego Komitetu Biura Politycznego KC KPCh przejdzie na emeryturę.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.