300px-Mitsubishi_F-2_landing

Mitsubishi F-2 – japońska wersja F-16. Japońskie Siły Samoobrony mają zastąpić je wkrótce przez F-35.

Japoński minister spraw zagranicznych Fumio Kishida nazwał deklarację ChRL o rozszerzeniu swojej kontroli przestrzeni powietrznej na sporne wyspy Senkaku/Diaoyu „niebezpieczną eskalacją, która może prowadzić do tego, co wojskowi eksperci najbardziej się obawiają w przypadku napiętych konfrontacji: złej oceny sytuacji lub wypadku, które mogą prowadzić do militarnej konfrontacji i wciągnięcia Stanów Zjednoczonych w konflikt. (…) Była to jednostronna akcja i jest nie do przyjęcia” – dodał Kishida.

Japoński premier Shinzo Abe stwierdził w czasie sesji parlamentu w Tokio, iż nowa chińska strefa jest niemożliwa do wprowadzenia i zażądał jej rewizji.

Także w oświadczeniach wydanych przez Biały Dom, Departament Stanu i Pentagon wsparto stanowisko Abe.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] Japonia ani Stany Zjednoczone nie uznały ustanowienia strefy przez Pekin. ADIZ ChRL nad Morzem Wschodniochińskim nie tylko nakłada się na japońską ADIZ, ale też zamyka się nad wyspami Senkaku, które znajdują się pod administracją Tokio. Obydwa państwa ignorują zazwyczaj wezwania chińskich kontrolerów lotu do identyfikacji. […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.