Media rządowe w Pekinie oskarżają amerykańskie lotnictwo, iż jeden z bombowców B-1B naruszył wczoraj przestrzeń powietrzną ChRL w czasie lotu z bazy na wyspie Jeju, należącej do Korei Południowej.

W rzeczywistości samolot wykonywał misję szkoleniową razem z japońskimi F-15 w międzynarodowej przestrzeni powietrznej, ale znalazł się w regionie, który Pekin uznaje za element strefy identyfikacji obrony powietrznej (Air Defence Identification Zone), a nie w przestrzeni powietrznej ChRL – oczywiście taki detal nie ma znaczenia dla propagandy.

Wezwany do odpowiedzi amerykański pilot odpowiedział kontrolerom lotów z ALW, że znajduje się w międzynarodowej przestrzeni powietrznej.

Japonia ani Stany Zjednoczone nie uznały ustanowienia strefy przez Pekin. ADIZ ChRL nad Morzem Wschodniochińskim nie tylko nakłada się na japońską ADIZ, ale też zamyka się nad wyspami Senkaku, które znajdują się pod administracją Tokio. Obydwa państwa ignorują zazwyczaj wezwania chińskich kontrolerów lotu do identyfikacji.

Spór o Morze Wschodniochińskie przyciąga mniej uwagi niż ten na Morzu Południowochińskim, ale wbrew pozorom prawdopodobieństwo zbrojnej konfrontacji jest tutaj większe. Region jest regularnie patrolowany przez myśliwce zaangażowanych stron, a są to państwa dysponujące dużymi i nowoczesnymi siłami powietrznymi, dlatego mamy do czynienia w regionie z dużą ilością incydentów i intensyfikacją działań.

To jedne z zapalnych punktów na świecie i prędzej czy później komuś puszczą nerwy i popełni błąd.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.