chinese-visa-001

Koniec roku to gorący okres dla dziennikarzy w ChRL. Oczekują oni na przedłużenie akredytacji dziennikarskich i odnowienie wiz (kategoria L – dziennikarz). W tym roku nerwowość jest większa. Podobno jeszcze nikomu nie odnowiono akredytacji, a bez tego nie można przedłużyć wizy.

Wielu obawia się masowych odmów. New York Times stara się odnowić wizy swoich pracowników i jak zawsze jest gotów przejść najbardziej absurdalne procedury. Chińscy urzędnicy jednak twierdzą, że ich aplikacje nie są procedowane.

Chińska administracja nie ukrywa swojego niezadowolenia z historii, które były publikowane przez NYT i inne zagraniczne media. Zwłaszcza artykuły o „książatkach” i prywatnych fortunach rodzin członków najwyższych kręgów władzy mocno ugodziły reżim. W artykułach miano nie tylko nie okazać należnego szacunku, ale też złamać prawo ChRL.

Teraz dziennikarze obawiają się reperkusji. Jeden z reporterów próbował odebrać swoja akredytację dziennikarską, ale urzędnik powiedział, że nie została ona jeszcze przygotowana, mimo że leżała ona ostentacyjnie przed nim na biurku.

Nieliczni dziennikarze, którym przedłużono akredytacje zostali wezwani do odebrania paszportów, ale nie odnowiono im wiz dziennikarskich. W efekcie będą musieli opuścić ChRL.

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden wniósł na agendę problem wiz dziennikarskich w czasie swojej wizyty w Pekinie w tym tygodniu, ale bez rezultatu jak do tej pory.

Wiza dziennikarska jest swojego rodzaju biletem w jedną stronę. Osoba, która raz ją uzyska nie będzie mogła wjechać do ChRL na innej wizie. Jeżeli ktoś raz zostanie dziennikarzem, to zostaje „trędowatym” na całe życie. Z drugiej strony nawet prowadzenie bloga bez wizy dziennikarskiej może być uznane w ChRL za złamanie przepisów wizowych i oznaczać deportację.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] już o kłopotach zagranicznych dziennikarzy w uzyskaniu nowych wiz i akredytacji dziennikarskich. Co prawda, władze w końcu w ostatniej […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.