image003

III Wojna Światowa nie jest rozgrywana tylko na tajnych grach wojennych prowadzonych przez największe potęgi świata. Ona już trwa w grach komputerowych. Co przez ChRL jest nawet postrzegane jako przygotowanie do prawdziwego konfliktu.

Kiedy Hollywood boi się ChRL i stara się nie drażnić KPCh, to przemysł gier komputerowych nie ma takich problemu. Kolejne wydanie popularnej gry „Battlefield” wprowadza w jednym ze scenariuszy wojnę przeciwko ChRL. Przez chińskie media przewaliła się fala krytyki i oskarżeń o agresywny krok Zachodu w wojnie kulturowej. Jej celem ma być przyzwyczajenie młodych ludzi na świecie do patrzenia na ChRL jako agresora i utrwalenie negatywnego wizerunku kraju.

Co ciekawe, w grze przeciwnikiem jest chiński generał, który dokonał zamachu stanu i rozpętał globalny konflikt aby skonsolidować swoją władzę oraz zjednoczyć naród w walce z wrogiem.

Pekin rozpętując histerię chyba zapomina, że sam używa gier komputerowych do propagowania nacjonalizmu. W wypadku „Battlefield 4: China Rising” można mówić o eksploatowaniu przez prywatną firmę zimnowojennych wzorów z nowym aktorem w roli szwarccharakteru. W przypadku ChRL mamy do czynienia ze świadomym działaniem propagandowym.

ALW wyprodukowała grę treningową „Chwalebna Misja”, w której przeciwnikiem są amerykańscy żołnierze. Wzorowano się tutaj na grze wyprodukowanej przez US Army dla celów werbunkowych, ale w wersji amerykańskiej nie można zidentyfikować wrogiego kraju.

Nowe wydanie „Chwalebnej Misji” opisuje „wyzwolenie” wysp Senkaku/Diaoyu w wojnie z Japończykami.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.