Three_Kingdoms_of_Korea_MapKoguryo (także: Goguryeo) to nazwa koreańskiej dynastii, która panowała nad północną Koreą i dużą częścią Mandżurii w latach ok. 37 p.n.e. – 668 n.e. Dla Koreańczyków z obydwu państw koreańskich Koguryo symbolizuje początki państwowości i kultury koreańskiej.

Teraz ChRL twierdzi, że zarówno Koguryo, jak i jej założyciel Gwanggaeto Wielki są częścią historii Chin. Chińskie roszczenia wywołały histerię w Korei Południowej. Nie ma doniesień o reakcji Północy, ale musi być analogiczna.

Aby zrozumieć, jakie to ma znaczenie w tym regionie świata trzeba by szukać analogi w Europie z przed I Wojny Światowej, kiedy różnego rodzaju mity i mitomania narodowa miały naprawdę znaczenie. Do tego dochodzi jeszcze obawa Korei Południowej, że jest to przymiarka Pekinu do aneksji Korei Północnej w wypadku załamania się reżimu.

Koguryo zostało zniszczone przez wspólne machinacje chińskiej dynastii Tang i swoich koreańskich rywali z królestwa Silla, co jest z kolei pamiętane w Pyongyangu. W ten sposób miesza się na poły mitologiczna historia ze współczesną „real” polityką.

Niestety, w Azji Wschodniej wszyscy tylko czekają na okazję aby rzucić się sobie do gardeł.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.