China-Gold

Dostawy złota do ChRL osiągnęły kolejny rekord w 2013 roku. W ubiegłym roku import wyniósł 1 108.8 ton i był wyższy o 33% niż w 2012 roku. Złoto na rynek detaliczny jest głównie importowane z Hong Kongu. Szczyt zakupów w ChRL przypada na przełom stycznia i grudnia w okresie przed Chińskim Nowym Rokiem.

Wzrost ma dwa powody. Pierwszy to spadek cen – 28% w 2013 roku – dzięki czemu większa liczba Chińczyków może sobie pozwolić na zakup złotej biżuterii. Sprzedawane jednak w ChRL złoto ma przede wszystkim formę bulionu lub sztabek (także – choć rzadziej – złotych figurek) i jest traktowane jako forma inwestycji. Chińczycy nie patrzą jednak na złoto, jak wielu ludzi na Zachodzie jako inwestycję krótkoterminową, a jest dla nich zabezpieczeniem majątku na czarną godzinę. We wzroście importu odegrało także swoją rolę spowolnienie gospodarcze.

Z jednej strony pojawiły się wolne środki, których zwalniająca gospodarka i rozrosła bańka spekulacyjna na rynku nieruchomości nie może już przyjąć. Z drugiej obawy o przyszłość powodują, że wielu Chińczyków zwraca się do tradycyjnej formy zabezpieczenia: kupić złoto i zakopać w bezpiecznym miejscu. Często dosłownie.

Z tego samego powodu rośnie import szlachetnych kamieni.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.