cigs_2805639b

Rządowe media donoszą, iż ChRL wprowadziła zakaz palenia tytoniu w szkołach. Jest to kolejna rozpaczliwa próba zatrzymania nałogu tytoniowego w ChRL, która posiadając 1/5 populacji, konsumuje co czwartego papierosa na Ziemi.

Do tej pory chyba jedynym miejscem w ChRL, gdzie skutecznie wprowadzono zakaz palenia, są zachodnie bary kawowe i fast-foody. Rząd centralny planuje ogłosić w tym roku całkowity zakaz palenia w miejscach publicznych. Na razie, na uniwersytetach ma być wprowadzony zakaz palenia poza wyznaczonymi miejscami. W szkołach mają być zainstalowane wykrywacze dymu i monitoring wideo. Przemysł tytoniowy nie będzie tez mógł sponsorować instytucji edukacyjnych ani reklamować się na ich terenie.

Wcześniej władze zaapelowały do członków partii, aby nie palili publicznie i dali dobry przykład innym.

Sceptycy jednak wątpią podejrzewając, że skuteczność tego zakazu będzie równa prohibicji publicznego plucia. Zwłaszcza, że nie wiadomo, kto ma się zająć egzekucją nowego prawa.

Innym problemem jest fakt, że tytoń należy do monopoli państwowych i jest bardzo mocno opodatkowany dostarczając co roku pokaźny procent budżetów administracji różnego stopnia.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.