hong-kong-big-buddha

Tian Tan Budda na wyspie Lantau w Hong Kongu nie jest największą statuą, ale ukończony w 1993 roku stał się wzorem dla wielu innych współczesnych projektów.

Chiny są domem dla wielu gigantycznych statui Buddy. Włącznie z największą obecnie (od kiedy Talibowie zniszczyli w 2001 roku Buddę z Bamjan) nienowożytną statuą Buddy w Leshan 樂山 – wyrzeźbionej w zboczu rzecznego klifu w czasach Dynastii Tang (ukończona w 803 roku). Najsłynniejszy zespół gigantycznych rzeźb Buddy znajduje się w Chinach niedaleko miasta Luoyang 洛阳.

Współcześnie statuy Buddy zaczęły powstawać niedawno. W ChRL w Lingshan 灵山 w prowincji Wuxi powstała już w 1996 roku statua stojącego Buddy wysokości 88 metrów. Przedsięwzięcie okazało się sukcesem i przyciągnęło do tej pory prawie cztery miliony odwiedzających oraz przyniosło dochód w wysokości 194 milionów USD. Teraz Aerosun Corporation – firma stojąca za budowlą – planuje wzniesienie kolejnych dziesięciu nowych gigantycznych statui.

Pierwszym projektem był Budda z Hong Kongu – ledwie 34 metry, ale sukces komercyjny okazał się zachęcający. Co roku jest odwiedzany przez milion ludzi, a w około wyrósł cały kompleks komercyjny. Parę lat temu został też połączony kolejką linową z siecią metra.

Największy jest Budda w Lushan 鲁山 ukończony w 2008 roku i mierzy 128 metrów (prawie dwa razy więcej niż Statua Wolności w Nowym Yorku). Buduje się nie tylko statuy Buddy. Na wyspie Hainan w Sanya wzniesiono statuę bogini morza Guanyin wysokości 108 metrów.

Otwartym pytaniem jest, czy to się opłaca? Czy taka ilość statui nie będzie konkurować między sobą. Wreszcie, ale chyba najważniejsze, czy w tym wszystkim nie jest zatracony wymiar duchowy?

Przy statui w Tian Tan w Hong Kongu znajduje się klasztor i świątynia buddyjska prowadzące działalność religijną i charytatywną. W wypadku ChRL nie ma o tym mowy. Są to przedsięwzięcia czysto komercyjne tworzone z inicjatywy lokalnych struktur KPCh.

Nie będę się znęcał i pisał o komunistycznym kraju budującym dla pieniędzy gigantyczne pomniki „opium dla ludu”.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.