189_1china_021

Slamsy w Tybecie.

ChRL przez lata chwaliła się faktem, że udało jej się przeprowadzić poważne reformy gospodarcze i wydźwignąć miliony ze skrajnej biedy bez równoczesnego powstania wokół chińskich miast slamsów. Niestety, nie jest to prawda. W przeciwieństwie do wielu innych krajów rozwijających się ChRL udawało się jednak dosyć skutecznie ukrywać istnienie slamsów.

Dłużej nie daje się jednak zaklinać rzeczywistości, dlatego KPCh postanowiła przeznaczyć ponad bilion RMB (162 miliardy USD) na rozwój slamsów, których przecież miało nie być.

Według Centralnej Chińskiej Telewizji (CCTV) pomoc ma dotrzeć do ponad 4,75 milionów gospodarstw domowych. Oprócz pomocy finansowej władze mają rozbudować transport publiczny w slamsach oraz zliberalizować przepisy dotyczące meldunku. Zapowiadana liberalizacja polityki meldunkowej będzie jednak dotyczyć tylko miast do 5 milionów mieszkańców. Program rozpisany na lata 2014-2020 ma być finansowany z emisji obligacji przez władze lokalne.

Wygląda na to, że jest to de facto nowy program stymulacyjny, tym razem pod hasłem walki z ubóstwem. Problemem może być zwiększenie zadłużenia lokalnych władz, które już teraz posiadają gigantyczne długi i stanowią najmniej stabilny element finansów publicznych ChRL. W zeszłym roku zakończył się analogiczny program w wysokości 1,12 biliona RMB, w ramach którego zbudowano 5,44 miliona subsydiowanych mieszkań, a miano rozpocząć konstrukcję kolejnych 6,66 miliona. Poprzedni program jednak był finansowany z budżetu centralnego.

Inny problem to przyspieszenie urbanizacji, które ma być lekarstwem na” zator rozwojowy” ChRL, ale zwiększenie urbanizacji (do 60% w 2020 roku z 53,7% w 2013 roku) oznacza też szybszy rozwój slamsów. Już dzisiaj kilkadziesiąt milionów ludzi mieszka w biednych dzielnicach ukrytych na przedmieściach chińskich miast. Do 2020 roku do miast ma się przenieść kolejnych 100 milionów, spora część trafi do slamsów i zajmie miejsca zwolnione przez beneficjentów nowego programu.

ox281285804674172811

Mniej znana strona Pekinu.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] większość mieszkańców wsi, a nawet wielu dzielnic w największych metropoliach nie ma dostępu do prywatnych toalet i musi korzystać z publicznych […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.