bo-cronies_sin52_37621749

Władze w Pekinie przejęły majątek wartości 90 miliardów RMB (ok. 14,5 miliarda USD) ukryty u członków rodziny i współpracowników Zhou Yongkang (周永康) – byłego (na emeryturze) kontrolera aparatu bezpieczeństwa z ramienia KPCh. Jest to kolejna odsłona największego skandalu korupcyjnego w historii ChRL.

Oprócz samego Zhou zatrzymano także ponad 300 osób z nim związanych . Są to członkowie jego klanu, protegowani lub polityczni sprzymierzeńcy. Z jednej strony ma to być dowód na zdolność KPCh do samoczyszczenia, z drugiej trudno nie podejrzewać, że jest to jednak element wewnętrznej czystki.

Śledztwo przeciwko Zhou rozpoczęło się po tym, kiedy sprzeciwił się strąceniu ze stanowiska i uwiezieniu za korupcję „wschodzącej gwiazdy” KPCh Bo Xilai. Zhou miał wskazać Bo jako swojego następcę w roli nadzorcy aparatu bezpieczeństwa z ramienia Politbiura. Ostatecznie stanowisko wypadło w ogóle z najwyższego kręgu władzy w ChRL.

Jakiekolwiek by były powody dla wyeliminowania Zhou, to na pewno nie była nim korupcja lub zbijanie majątku na wykorzystaniu swojej politycznej pozycji. W takim wypadku trzeba by zatrzymać wszystkich obecnych i byłych działaczy partyjnych. Wystarczy podać przykład byłego premiera „skromnego” Wen Jiabao (温家宝), którego majątek (osobisty lub rodzinny – w ChRL jest to zawsze umowne rozróżnienie) szacowany jest na jakieś 3 miliardy USD. Jedno jest pewne nikt nie tknąłby Zhou bez zgody samego Xi Jinpinga i całej wierchuszki partyjnej.  Zhou zrobił karierę w sektorze petrochemicznym i w 2007 roku stał się członkiem Stałego Komitetu Biura Politycznego i nadzorcą całego sektora bezpieczeństwa a budżet, którym dysponował był większy niż budżet ALW.

Wśród przejętych zasobów „ludzi Zhou” jest 300 mieszkań i domów, akcje i obligacje, depozyty bankowe, a także złoto, luksusowe samochody i gotówka w obcej walucie. Generalnie to co zawsze gromadzą wszelkiego rodzaju dyktatorzy, skorumpowani urzędnicy itp.

Sam Zhou pozostający w areszcie domowym jest najstarszym rangą aparatczykiem w historii ChRL, przeciwko któremu prowadzone jest śledztwo antykorupcyjne. Wcześniej „wielcy” partii komunistycznej już padali w rożnego rodzaju czystkach, ale pod zarzutem „kontrrewolucji”, „rewizjonizmu” lub czegoś takiego. Dzisiaj w KPCh ma obowiązywać konsens doktrynalny, więc trudno kogoś się pozbyć pod zarzutami ideologicznymi. Pozostają sprawy kryminalne, a przede wszystkim korupcja, co jest w ChRL też nośnym tematem.

Co ciekawe, do tej pory władze nie wydały żadnego oficjalnego oświadczenia w sprawie Zhou. Nawet nie wiadomo, czy Zhou i „jego ludzie” mają dostęp do pomocy prawnej. Chociaż, w realiach ChRL nie ma to przecież większego znaczenia. Zazwyczaj członkowie KPCh oskarżeni o przewinienie znikają na miesiące a czasami lata zanim pojawi się jakaś informacja o śledztwie lub aresztowaniu. Postępowanie jest prowadzone przez Komisję ds. Dyscypliny KC KPCh a nie organy państwowe. Nawet nie wiadomo, czy jakieś zarzuty będą postawione Zhou. Może w Pekinie liczą, że kłopot sam się rozwiąże w sposób naturalny. Zhou skończył już 71 lat, a areszt domowy można przecież uczynić bardzo stresującym.

Opublikował/a Michał Bogusz

2 Comments

  1. […] grube ryby aparatu. Nie należy przywiązywać do tych słów specjalnej wagi. Jak pokazuje sprawa Zhou Yongkang, jeżeli jakiś “tygrys” zostaje strącony z piedestału to pod zarzutami korupcji […]

    Polubienie

    Odpowiedz

  2. […] zdaniem sytuacja nie jest jeszcze rozstrzygnięta. Zhou był przez lata szarą eminencją ChRL. W tym okresie stworzył sobie szeroką bazę poparcia w centralnym, jak i prowincjonalnym, […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.