People walk in front of a large screen displaying propaganda slogans on Beijing's Tiananmen Square

KPCh stara się poprawić swój wizerunek wewnętrzny i w tym celu przygotowała własny dekalog zakazanych zachowań dla działaczy. Niestety, nie jest to zestaw przykazań dla całej partii, a jedynie dla członków w jednym z regionów południowozachodnich Chin. Mimo to, już poniższe zakazy wskazują jakie przywary najczęściej dotykają członków KPCh na wskroś całej ChRL.

  1. Nie dozwolone jest podlizywać się szefowi i przytakiwanie mu we wszystkim. Trzeba wyrażać swoje prawdziwe opinie.
  2. Nie jest dozwolone odbywanie „objazdów” w czasie inspekcji i zabieranie ze sobą niepotrzebnego anturażu.
  3. Nie wolno używać żargonu w czasie publicznych wystąpień. Należy robić wyraźne punkty wypowiedzi.
  4. Nie dozwolone jest mikrozarządzanie najdrobniejszymi sprawami.
  5. Nie wolno innym zlecać sporządzania własnych dokumentów.
  6. Zabronione jest wywyższanie się oraz spoglądanie z góry na podwładnych i masy, a także trzymanie rąk za plecami, przeklinanie oraz wskazywanie palcami mówiąc do mas.
  7. Zabronione jest dawanie pustych obietnic oraz mówienie „nie wiem” lub „nie pytaj mnie”, kiedy masy zadają pytania.
  8. Nie należy prosić innych o noszenie bagażu, nalewanie herbaty, otwierania i zamykania drzwi. Nie wolno wyrzucać śmieci z okien samochodu.
  9. Zabronione jest publiczne palenie tytoniu lub dłubanie w zębach oraz pokazywanie się w niechlujnym ubraniu.
  10. Nie wolno tyranizować sąsiadów z osiedla, odwlekać należnych płatności ani parkować niezgodnie z przepisami.

Lokalne gazety natychmiast ogłosiły sukces inicjatywy, co wzbudziło falę żartów i kpin w chińskim Internecie.

Różnego rodzaje kampanie mające na celu poprawę wizerunku KPCh są równie stare jak partia. Oczywiście, w czasie zmieniały się przewinienia lokalnych działaczy, choć kilka jak brak szczerości i przytakiwanie szefom odwiecznie zajmują swoje miejsce bez względu na zmiany w kraju. Zresztą doświadczenia „kampanii stu kwiatów” wyleczyły działaczy ze szczerości po wieczne czasy. Obecna akcja wpisuje się w nową narrację stworzoną przez Xi Jinping i jestem pewien, iż zakończy się tak samo jak wszystkie inne podobne akcje w historii ChRL.

Xi ambitnie mówi, że tym razem w sieci wpadną nie tylko „muchy”, czyli drobni funkcjonariusze, ale też „tygrysy” – grube ryby aparatu. Nie należy przywiązywać do tych słów specjalnej wagi. Jak pokazuje sprawa Zhou Yongkang, jeżeli jakiś „tygrys” zostaje strącony z piedestału to pod zarzutami korupcji kryje się faktycznie ostra walka partyjna. Niemniej wielu lokalnych działaczy zaczęło bardziej dbać pozory i wizerunek.

Co ciekawego, powyższy dekalog został stworzony w powiecie Pengshan (Sichuan) w oparciu o badania opinii publicznej, w których udział wzięło 340 tysięcy osób, które zgłosiły 1700 różnych negatywnych zachowań aparatu partyjnego. Niektórzy wytykają jednak, że „dekalog” koncentruje się głównie na dobrych manierach, a to prowokuje dwa poważne pytania.

Pierwsze, dlaczego trzeba działaczy partyjnych uczyć dobrego zachowania, czy są oni na tyle nieokrzesani, żeby nie wiedzieć samemu jak się zachować? Oczywiście przez długie lata „nieokrzesanie” miało symbolizować w ChRL „ludowość” i było sposobem na zjednywanie „mas”. ChRL się jednak zmienia i to, co kiedyś było normą, dzisiaj stało się tabu. Wielu działaczy jednak zachowuje się jak dawniej.

Drugie pytanie jest poważniejsze, co z rzeczami, które się nie znalazły na liście, z korupcją i wystawnym życiem władzy na czele? A to są prawdziwe bolączki ChRL, a nie dłubanie w nosie przez aparatczyków.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.