_72315700_018557539-1

Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Pekinie wyraziło złość z powodu przyznania wczoraj nagrody praw człowieka PEN America Center w Stanach Zjednoczonych ujgurskiemu intelektualiście i działaczowi Ilhamowi Tohti, który został zatrzymany w styczniu pod zarzutem separatyzmu.

Sprawa Tohti jest dowodem na zaostrzenie stanowiska Pekinu w stosunku do narodowościowych działaczy w Turkiestanie Wschodnim wstrząsanym częstymi wybuchami przemocy między rodzimymi mieszkańcami (nie tylko Ujgurami), a przyjezdnymi Chińczykami Han.

Nagrodę w imieniu ojca odbierze jego córka studiująca w Stanach Zjednoczonych. Tohti należy do nowego typu działaczy. Dobrze wykształcony i świetnie poruszający się wśród nowych technologi szybko zyskał popularność zarówno w Turkiestanie Wschodnim, jak i zagranicą.

Tohti nie jest w rzeczywistości żadnym separatystą. Należy do intelektualnej elity ujgurskiej, która w gruncie rzeczy domaga się jedynie przestrzegania prawa ChRL dotyczącego kulturalnej autonomii mniejszości narodowych. Pekin uderzając w umiarkowanych działaczy w rzeczywistości wzmacnia radykałów. W zamyśle KPCh chodzi o sprawdzenie konfliktu do biało-czarnej wojny z terroryzmem. Krótkoterminowo może to być skuteczna strategia, ale w dłuższej perspektywie uniemożliwia znalezienia rozwiązania politycznego. Nikt przecież nie może się poważnie łudzić, że Pekinowi uda się ostatecznie zasymilować Turkiestan Wschodni przemocą.

Konflikt w zeszłym roku pochłonął oficjalnie co najmniej sto osób. U podłoża leży napływ osadników z Chin Właściwych (Chińczyków Han) oraz ograniczenie praw językowych i religijnych zamieszkujących Turkiestan Wschodni mniejszości.

Nie jest to nowy konflikt. Turkiestan Wschodni (północna część) de facto pozostawał niepodległy (i zależny od ZSRR) do 1949 roku, kiedy Stalin nakazał zwrócić region nowo powstałej ChRL. Część działaczy Ujgurskich zginęła w niewyjaśnionej do dnia dzisiejszego katastrofie w czasie lotu z Ałmaty (Kazahstan) do Pekinu na negocjacje z KPCh. Reszta działaczy nie posłuchała Moskwy i walki partyzanckie trwały do końca lat pięćdziesiątych.

.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] kwietniu pisałem o Ilhamie Tohti umiarkowany przedstawicielu ujgurskich intelektualistów. Dzisiaj został on skazany w Urumqi na […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.