20101020101057452

„Laowei Jie” – Ulica Obcokrajowców. „Laowai” to nadal dobre hasło reklamowe kojarzące się z lepszą jakością.

Rok 2013 przyniósł informacje, iż rozpoczął się eksodus obcokrajowców z ChRL. Miały się do tego przyczynić zarówno fatalne zanieczyszczenie powietrza w chińskich miastach, jak i spowolnienie ekonomiczne. Smart Interm – China Intership organizacja pośrednicząca w znalezieniu młodym ludziom praktyk w Chinach opublikowała infografikę (poniżej) wskazującą na coś wręcz przeciwnego.

Mam wrażenie, że Smart Interm bardzo zależy – co jest zrozumiałe – na pokazaniu, iż ChRL nadal jest jednak atrakcyjna dla obcokrajowców, ale – moim zdaniem – trudno jednoznacznie ocenić zmiany w populacji obcokrajowców w ChRL.

Po pierwsze należy pamiętać, iż dla wielu Chińczyków „laowai” oznacza Europejczyka, kiedy przybysze z innych krajów Azji lub z Afryki są obcokrajowcami drugiej kategorii. Dlatego lokalne media pisząc o eksodusie „laowai” miały na myśli zmiany w strukturze populacji obcokrajowców w ChRL. Coraz więcej jest obywateli innych krajów Azji. Nawet wśród Amerykanów dominują już osoby pochodzenia chińskiego. W tym wypadku wielu Chińczyków (nie wszyscy, całe szczęście) stało się ofiarami swoich własnych uprzedzeń.

Z drugiej strony, zmienia się profil obcokrajowca w ChRL. Od czasu reform dominowały – obok studentów – osoby prowadzące biznes lub pracownicy delegowani przez rodzime firmy. Tacy ludzie wynajmowali najdroższe apartamenty i zaludniali najdroższe restauracje Pekinu czy Szanghaju. Krótko mówiąc, byli bardzo widoczni. Dzisiaj wielu przybyszy pracuje w chińskich firmach, albo prowadzi małe – nie zawsze przejrzyste – interesy, głównie w eksporcie. Inni uczą angielskiego w różnych szkołach. Nie każdy obcokrajowiec może „szastać” pieniędzmi na lewo i prawo. Rynek ekskluzywnych apartamentów załamał się nie tylko przez zwiększoną działalność deweloperów, ale też przez odpływ najlepiej usytuowanych obcokrajowców (ale też rodzimych bogaczy). Wielu wiąże to ze zniknięciem „laowai”.

Wreszcie zmienia się rozproszenie geograficzne obcokrajowców w ChRL. Nadal co trzeci wybiera Szanghaj, ale jest ich mniej w innych dużych aglomeracjach jak Pekin czy Kanton. Zwłaszcza Pekin zapłacił dużą cenę – pod postacią utraty wielu „laowai” – za szaleństwo olimpiady w 2008 roku. Obcokrajowcy za to pojawiają się coraz częściej w mniejszych (relatywnie) ośrodkach miejskich zwłaszcza w miastach południowo-wschodniego wybrzeża.

Obcokrajowcy nie znikają z ChRL, ale zmieniają się, tak jak zmieniają się ludowe Chiny.

Niemniej, jeżeli ktoś poszukuje praktyk (płatnych lub darmowych) w Chinach to warto odwiedzić strony Smart Inter – China Intership. Radzę jednak najpierw dobrze zapoznać się z warunkami działania portalu.

Opublikował/a Michał Bogusz

2 Comments

 1. Hi Michael,

  Thank you for featuring our infographic on your website! I had to run it through Google translate, but I believe I got the gist of what you wrote about.

  Certainly the expat population here continues to change form rapidly and it’s impossible to predict what it will look like in five years. Whatever happens, I’m sure it will provide you with an abundance of material to study- China has a way of keeping one on their toes, as you must know well!

  Best,
  Brandon

  Polubienie

  Odpowiedz

 2. […] doniesienia potwierdzają dużą zmianę w kompozycji mieszkających w ChRL obcokrajowców, których ma być 593 832. Z tego najwięcej ma przebywać w […]

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.