p01e

Według Agnecji Kyodo ChRL rozpoczęła budowę bazy wojskowej na wysepce u wybrzeży prowincji Zhejiang, w możliwie najbliższej odległości do wysp Senkaku (Diaoyu). Celem jest zwiększenie możliwości operacyjnych w regionie, a przede wszystkim przyśpieszenie szybkości reakcji.

Czyżby to była odpowiedź na słowa Xi Jinping, który perę miesięcy temu powiedział swoim generałom, że powinni „być gotowi wygrać wojnę”?

ALW umieściła radar na archipelagu wysepek Nanji, jakieś 30 mil morskich na wschód od wybrzeża (na wysokości powiatu Pingyang, w Zhejiang). Równocześnie rozpoczęto budowę lądowiska dla helikopterów, a w planach jest konstrukcja pasa startowego dla samolotów wojskowych.

Nanji jest oddalona około 300 kilometrów od Sekaku, co daje przewagę ALW, ponieważ najbliższa japońska baza jest na Okinawie, czyli jakieś 400 kilometrów od spornego rejonu. Te sto kilometrów różnicy może utrudnić obronę wysp przez Japońskie Siły Samoobrony oraz Amerykanów – Obama już zapowiedział, że atak na Senkaku będzie traktowany przez Waszyngton, jako atak na terytorium japońskie.

Z pozoru, wygląda to na mistrzowskie posunięcie prosto ze „Sztuki Wojny” Sunzi. W prosty sposób i relatywnie tanimi środkami ALW zdobyła taktyczną przewagę. Teoretycznie, może w ten sposób rozstrzygnąć na swoją korzyść potencjalny konflikt, zanim do niego dojdzie. Problem polega na tym, że takie posunięcie musi zakładać bierność drugiej strony. Tokio (za cichym pozwoleniem Waszyngtonu) może jednak zareagować i zdecydować się na militaryzację Sekaku. Wtedy, działania Pekinu nie tylko nie przyniosą zakładanej taktycznej przewagi, ale sprowokują przeciwnika do „asertywnych” działań, na które ChRL nie będzie miała innej odpowiedzi poza eskalacją (wojną) lub ustąpieniem.

Możliwe jest także, że w Pekinie uznano, że tak ostra zagrywka zmusi drugą stronę do przyznania się do bezsilności, ponieważ nikt ani w Tokio, ani w Waszyngtonie nie będzie miał na tyle silnej woli i mocnych nerwów, aby zareagować na działania Pekinu.

Czas pokaże.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.