NORTH_KOREA_Soldier

Pekin złożył oficjalny protest w Pjongjangu po tym, jak dezerter z armii północnokoreańskiej przeszedł na chińską stronę granicy i zabił czwórkę wieśniaków.

W przeszłości nawet próby nuklearne nie sprowokowały ChRL do tak ostrego działania.

26 letni żołnierz przeszedł granicę na rzece Tumen do chińskiej Prowincji Jilin rano 27 grudnia. Najpierw włamał się do domu 60-letniego chłopa (etnicznego Koreańczyka) i zastrzelił go razem żoną. Potem zatłukł na śmierć dwójkę sąsiadów. Po czym ukradł w kolejnym domostwie 100 RMB i trochę jedzenia. W ręce obławy zorganizowanej przez ALW wpadł wieczorem. Postrzelony w brzuch znajduję się nieprzytomny w lokalnym szpitalu.

MSZ ChRL potwierdził incydent dopiero dzisiaj popołudniu na briefingu dla prasy. Także rządowe media napisały oględnie o sprawie dopiero teraz. Pekin zapowiedział, że sprawa zostanie przeprowadzona zgodnie z wymogami prawa.

Dla Pekinu jest to przedsmak tego, co może się zdarzyć w wypadku załamania się reżimu Kimów na północy. To paradoks, ale KPCh stała się do pewnego stopnia zakładnikiem bufona z bombą nuklearną pod pazuchą z Pjongjangu. Kim wie, że Pekin będzie go wspierał we wszystkim – może z wyjątkiem wojny na pełną skalę – ponieważ wie, że destabilizacja oznacza zalanie północnych Chin przez „armię” desperatów z bronią w ręku. Dlatego, cała sprawa jest mu nawet na rękę.

KPCh boi się, że może to być coś, co zadziała jak katalizator w samej ChRL.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.