"Happy Together", reż. Wong Kar-wai (1997).

„Happy Together”, reż. Wong Kar-wai (1997).

W piątek ministerstwo finansów w Pekinie ogłosiło zmianę akcyzy na papierosy z pięciu do jedenastu procent. Podwyżka weszła w życie już wczoraj.

Według oficjeli jest to kolejny ruch w walce z uzależnieniem od nikotyny. Jest w tym jednak drugie dno. Przemysł tytoniowy dostarcza 7-10% dochodów z podatków.

Jak w wielu innych państwach stosunek do papierosów w ChRL ma w sobie coś schizofrenicznego. Z jednej strony sprzedaż papierosów generuje spore dochody budżetowe. Z drugiej, konsekwencje zdrowotne nałogu wywierają coraz większą presję na budżety opieki medycznej. Ta, oczywiście w ChRL jest odpłatna, ale mimo wszystko rosną koszty społeczne, a epidemia raka wywołana czy to paleniem tytoniu, czy też zanieczyszczeniem środowiska, szkodzi władzy.

We wrześniu zostanie wprowadzony zakaz reklamy papierosów skierowanej do nieletnich. Własne regulacje wprowadzają także lokalne władze. Na przykład, w Pekinie od pierwszego czerwca wejdzie zakaz palenia w miejscach publicznych w zamkniętych pomieszczeniach.

W ChRL jest ponad 300 milionów palaczy. Co trzeci lub co czwarty (są sprzeczne dane) papieros na świecie jest wypalany w ChRL. Co przy udziale ChRL w światowej populacji (ok. jednej piątej) oznacza także, że przeciętny chiński palacz, wypala więcej niż uzależnieni w innych krajach. Według oficjalnych danych (niepełnych raczej) pali 28% populacji i praktycznie co drugi mężczyzna. ChRL jest też największym producentem papierosów na świecie (41% globalnej produkcji).

Mimo podwyżki papierosy relatywnie tanieją w ChRL. Co jest związane ze wzrostem dochodów ludności. Według WHO w 2000 roku statystyczny palacz, który kupował 100 paczek najtańszych papierosów wydawał około 14% swoich rocznych dochodów. W 2010 roku było to już tylko 3%. Dlatego podwyżka akcyzy jest raczej operacją wymierzoną w podniesienie dochodów budżetowych (te wszystkie długi lokalnych władz i lotniskowce, które trzeba zbudować), niż próbą ograniczenia konsumpcji tytoniu. W roku budżetowym 2013-14 dochody z tytoniu wzrosły o 24% i to mimo ogólnego spowolnienia wzrostu PKB do 7%.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.