Home_Return_Permit_New

ChRL wprowadziła nową, ważną pięć lat, elektroniczną kartę dla podróżujących z Tajwanu. Pekin mówi oczywiście o ułatwieniu dla podróżnych jadących na kontynent – dotychczas potrzebna była papierowa wiza i pozwolenie na wjazd.

Myślę, że rządzący w Pekinie mogą faktycznie wierzyć, że taki ruch będzie przychylnie odebrany przez Tajwańczyków. Niestety obnaża to tylko ich niezdolność do zrozumienia sposobu myślenia i dynamiki demokratycznego społeczeństwa.

Nowa karta została wprowadzona w poniedziałek (21.09) i od razu wywołała na wyspie furię.

Tajwańskie władze natychmiast oświadczy, iż nie były poinformowane wcześniej o wprowadzeniu karty w życie, mimo że pilotażowy program był prowadzony od dwóch miesięcy dla odwiedzających prowincję Fujian.

W praktyce Pekin uzurpuje sobie prawo do wydawania dowodów tożsamości i podróży mieszkańcom Tajwanu. Czym innym było wydawanie jednorazowych pozwoleń podróży i wiz, a czym innym są pięcioletnie karty identyfikacyjne mających wszystkie znamiona dowodów tożsamości. Zwłaszcza, że ChRL ma zamiar nadal nie respektować tajwańskich paszportów. Oliwy do ognia dolewa także fakt, że nowe karty nie różnią się wiele od analogicznych wydawanych obywatelom Hong Kongu czy Makao.

Zadowoleni mogą być jednak tajwańscy studenci i biznesmeni w ChRL, ale działanie Pekinu, zwłaszcza sposób wprowadzenia karty raczej pogłębią niechęć i brak zaufania ze strony przeciętnych Tajwańczyków.

Ich złość wyładuje się oczywiście na Guomindangu. Już we wtorkową noc doszło do pikiety (około 20 osób) pod pałacem prezydenckim. Wybory prezydenckie zapasem, a Pekin robi wszystko (nieświadomie raczej) aby pogrążyć swoich sojuszników na wyspie.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] się z mieszanki zastraszania wyspy eskalacją wyścigu zbrojeń w Cieśninie Tajwańskiej oraz lepu dla tajwańskiego biznesu pod postacią ułatwień w inwestowaniu na kontynencie. Zwłaszcza kampania zastraszania nabrała […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.