TaiwanFlag_130228

Wczoraj pisałem o Porozumieniu Transpacyficznym (TPP), a dzisiaj już kolejna odsłona „dramatu negocjacyjnego” dotycząca tym razem Tajwanu.

Tajwan prawie od samego początku rozmów o TPP starał się dołączyć do powstającego porozumienia, jednak napotkał opór. Teraz po powołaniu już TPP Waszyngton potwierdził sceptycyzm, co do przyjęcia wyspy do bloku.

Robert Holleyman, Zastępca Przedstawiciela Handlu Stanów Zjednoczonych (Deputy U.S. Trade Representative) w czasie wizyty na Tajwanie w zeszłym tygodniu powiedział, iż Stany Zjednoczone cieszą się z zainteresowania Tajwanu, ale każdy kandydat do paktu musi spełnić wyśrubowane warunki ustanowione przez obecnych członków. W języku dyplomacji oznacza to „nie teraz i jeszcze długo nie”.

Powszechnie uważa się, a jest już o tym kompletnie przekonany Pekin, że TPP jest wymierzone w ChRL. Osobiście podzielam taką opinię. Jednak czym innym jest powołanie konkurencyjnej organizacji gospodarczej (która obejmie 40% światowej gospodarki), a czymś innym dokonanie kroku, który może być uznany prze Pekin za jawnie wrogi. Możliwe, że na obecnym etapie Waszyngton i Tokio by się nawet zgodziły na przystąpienie Tajwanu do TPP. Lecz wygląda na to, że inni członkowie nie są jeszcze przygotowani na rzucenie tak jednoznacznego wyzwania Pekinowi.

Równocześnie dla Japonii i Stanów Zjednoczonych doprowadzenie do powołania TPP było absolutnym priorytetem. I jeżeli pomyślimy o wszystkich długoterminowych inklinacjach geopolitycznych i gospodarczych, to nie ma co się temu dziwić. Tajwan nie zginie poza TPP, a dzięki jego wykluczeniu uda się zachować spójność organizacji.

W przyszłości jednak, po okrzepnięciu TPP, Tajwan może liczyć na członkostwo. Wszystko oczywiście zależy od powodzenia samego projektu i sytuacji międzynarodowej.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] od samego początku pragnął być włączony do rozmów, jednak inni partnerzy obawiali się reakcji Pekinu. Dla Tajwanu jest to wybór […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.