Workers at a plant in Dongguan

Protest w jednej z fabryk w Dongguan w 2014 roku.

Wbrew spinowi w mediach w kraju i zagranicą ChRL przeżywa poważny kryzys gospodarczy. W konsekwencji narasta liczba protestów pracowników w związku z masowymi zwolnieniami i zamykaniem zakładów pracy. Partia komunistyczna bojąc się fali trudnych do opanowania strajków w fabryka uderza w organizacje pracowników i liderów związkowych.

W Guanzhou, na zapleczu przemysłowym ChRL policja uderzyła w niezależną organizację pracowniczą Centrum Pomocy w Dokumentach dla Migrujących Robotników w Panyu (番禺打工族文书处理服务部) znane pod nazwą Dagongzu. Zatrzymano w odosobnieniu w Foshan w sumie siedmiu działaczy: Zeng Feiyang (曾飞洋), Zhu Xiaohai (朱小梅), He Xiaobo (何晓波), Tang Jian (汤建), Meng Han (孟晗), Peng Jiayong (彭家勇) oraz Deng Xiaoming (邓小明). Równocześnie policja zablokowała działalność zarówno Dagongzu oraz innych organizacji pracowniczych w Guangzhou, między innymi: Nanfeiyan Robotnicze Centrum Socjalne w Mieście Foshan (南飞雁社会服务工作中心), Centrum Pracy w Haige (海哥劳工服务部) oraz Grupa Pomocy Wzajemnej w Panyu (番禺区劳动者互助小组).

Organizacje robotnicze skupiają się na pomocy wzajemnej, dostarczaniu pomocy socjalnej czy prawnej. Codzienna praca koncentruje się na składaniu formalnych skarg, odzyskiwaniu zaległych płac, organizowaniu zbiorowej reprezentacji pracowników oraz oferowaniu usług mediacyjnych w wypadku strajków i innych konfliktów w miejscach pracy. Lecz unikają jak ognia angażowania się w działalność polityczną. To jednak nie wystarczy.

Celem KPCh jest nie tylko zastraszenie lub likwidacja niezależnych organizacji pracowniczych. Celem samym w sobie nie jest też uderzenie w rodzące się społeczeństwo obywatelskie w ChRL, ale prawdziwym celem jest złamanie aspiracji robotniczych do samodzielnej reprezentacji i artykułowania interesów zbiorowych. Zwłaszcza, że drugie i – już wchodzące na rynek pracy – trzecie pokolenie migrujących robotników mają inną, bardziej asertywną postawę w stosunku do pracodawców, jak i państwa. Stąd też gwałtownie rosnąca liczba „incydentów” w zakładach pracy.

Jak zwykle Pekin i władze lokalne uzasadniają operację walką z „obcymi wrogimi siłami”, które mają stać za „nielegalnymi organizacjami” i aktywistami w celu „przeprowadzenia sabotażu jedności klasy robotniczej i podkopaniu pozycji usankcjonowanych przez państwo związków zawodowych”. Partia komunistyczna uważa się za jedynego reprezentant klasy robotniczej i alternatywne, samorodne organizacje są postrzegane jako największe zagrożenie dla legitymacji władzy.

Oczywiście, doraźnym celem jest ograniczenie roszczeń płacowych i socjalnych robotników w obliczu zwalniającej gospodarki. Jednak, w przeciwieństwie do przeszłości robotnicy nie ograniczają się jedynie do roszczeń ekonomicznych. Co raz częściej wysuwają żądanie utworzenia rzeczywistej reprezentacji związkowej. Co ważne nie rzucają jeszcze wyzwania KPCh i kontrolowanym przez nią związkom zawodowym (Ogólnochińska Federacja Związków Zawodowych – 中华全国总工会), ale chcą mieć wpływ na wybór swoich reprezentantów na poziomie zakładu pracy. Czyli żądają od KPCh przestrzegania własnego prawa związkowego. A żadna władza nie lubi, jak się ją zmusza do przestrzegania prawa.

Opublikował/a Michał Bogusz

2 Comments

  1. […] zjawiska, które przerażają partię komunistyczną. Od podziemnych kościołów po nielegalne organizacje robotnicze. W większości ci ludzie nie mają zbyt wiele do stracenia – poza […]

    Polubienie

    Odpowiedz

  2. […] powstają jako kółka studiowania marksizmu. Trudno powiedzieć, na ile jest to świadoma taktyka „obejścia z lewej“ partii komunistycznej, a na ile to rezultat potraktowania studiów na poważnie. Nie zmienia to faktu, że partia […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.