Zdjęcie: 2 dogs.

Zdjęcie: 2 dogs.

To już chyba czwarty raz, kiedy piszę o krachu na giełdzie w ChRL. W sumie ten sam scenariusz powtarza się po raz enty. Partii udaje się zagasić pożar na chwilę, tylko po to by wybuchł on zaraz ze zdwojoną siłą. W poprzednich tekstach opisałem mechanizm, który doprowadza do nawarstwiania się problemów, które stają się coraz trudniejsze do (czasowego) powstrzymywania. Moja ocena się nie zmieniła, więc dzisiaj tylko odnotowuję kolejny akt dramatu.

Dzisiaj giełda w Szanghaju straciła 7%. Obroty wstrzymano nawet nie czekając na dojście do 10% spadków, które zobowiązują do automatycznego zawieszenia transakcji.

Bezpośrednią przyczyną załamania była informacja o kolejnym – piątym – z rzędu miesiącu, kiedy zmalała produkcja przemysłowa w ChRL. Moim zdaniem to była tylko iskra, która spowodowała kolejne tąpnięcie. Było to nie do uniknięcia. Jeżeli nie teraz, to za tydzień, za miesiąc lub po chińskim nowym roku.

Wśród inwestorów co chwila wybucha pogłoska, że zaraz będzie zniesiony zakaz sprzedaży akcji dla dużych udziałowców, co oznacza duże wysprzedaże i poważny spadek wartości akcji. Władze wprowadziły zakaz  w ramach akcji zapobiegania dalszym spadkom latem zeszłego roku. Takiego zakazu nie można jednak utrzymywać w nieskończoność, a odwlekanie w czasie nieuniknionego tylko powoduje narastanie napięcia i zwiększa podatność giełd na panikę – histeria i irracjonalność są w sumie wbudowane w mechanizm giełdowy.

Według Goldman Sachs zakaz sprzedaży akcji przez największych udziałowców (czyli posiadających powyżej 5% akcji danej spółki) zamroził majątek wart 185 miliardów USD. Problem w tym, że wszyscy wiedzą, że w międzyczasie akcje te straciły co najmniej 40% wartości i w momencie, kiedy będą mogły być spieniężone, to stracą jeszcze więcej. Nie tylko firmy nie mają dostępu do zamrożonego kapitału, także zwalniająca gospodarka jest odcięta od tych zasobów. W efekcie mamy do czynienia z rodzajem wymuszone tezauryzacji i przyśpieszoną inflacją zamrożonego kapitału.

I nie ma chyba sposobu na odwrócenie tego.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] który wpompował we wtorek w system bankowy 130 miliardów RMB (niecałe 20 miliardów USD). Po poniedziałkowym tąpnięciu o 7%, dzisiaj ponownie wstrzymano transakcje po 7% […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.