dalai-lama

Chen Shei-saint (陳學聖), alias Apollo Chen, parlamentarzysta z Guomindang (GMD), wezwał dzisiaj odchodzącą administrację Ma Ying-jeou do przyznania wizy Dalajlamie.

Dalajlama odwiedził Tajwan trzykrotnie w 1997, 2001 i 2009 jako przywódca religijny popularnego na wyspie odłamu buddyzmu. Jednak rządzący od 2008 roku Ma Ying-jeou nie chciał zgodzić się na dalsze wizyty w obawie o swoje dobre relacje z Pekinem.

Ciekawy jest kontekst wystąpienia Chen. Chen mówi o „utracie przez Tajwan autonomii nad religią, kulturą a nawet świadomością suwerenności” oraz  o „samo-deprecjonującym się zachowaniu”. Z jednej strony, można to odebrać jako typowy lament prawicy nad faktem, że świat się zmienia i wiele rzeczy ulega przewartościowaniu.

Z drugiej strony, jest to przede wszystkim uderzenie w odchodzącą administrację i element powyborczej walki wewnątrz GMD. Niektóre grupy w GMD próbują odzyskać wpływy przyjmując narrację podobną do tej reprezentowanej jeszcze przez Lee Teng-hui – zawsze podkreślającego odrębną tożsamość tajwańską.

Zwłaszcza, że sam Chen ubiega się obecnie o schedę po przegranym przewodniczącym GMD, Ericu Chu. Nic dziwnego, że już zapowiedział złożenie rezolucji w parlamencie wzywającej rząd do wydania wizy Dalajlamie.

Sam Dalajlama wielokrotnie mówił, że bardzo by chciał odwiedzić ponownie Tajwan, ale respektuje decyzje tajwańskich władz.

Według administracji Ma czas był zawsze „nieodpowiedni” zarówno w 2008, jak i 2012, kiedy odmówiono Dalajlamie wizy. Administracja Ma wpuściła go tylko raz, w 2009 roku, pod silną presją opinii publicznej, kiedy Dalajlama przyjechał modlić za ofiary i z tymi, co przeżyli zabójczy tajfun Morakat.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] od jakiegoś czasu donoszą o zaproszeniu Dalajlamy na Tajwan. Mówi się, że sekretne zaproszenie zostało wysłane przez prezydent elekt jeszcze w zeszłym […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.