taiwan_comp

Zdjęcie: Wikipedia.

Pisałem już o modzie na Tajwanie dotyczącej „tajwanizowania” paszportów. Opisywałem też kłopoty wielu podróżnych ze „stajwanizowanymi” paszportami udających się do ChRL lub terytoriów i państw blisko związanych z ChRL.

Poprzedni parlament wprowadził jeszcze w styczniu br. prawo pozwalające odebrać paszport osobom przerabiającym dokumenty podróży. Trudno powiedzieć, co chciał w ten sposób osiągnąć GMD. Biorąc pod uwagę nastroję na wyspie, to chyba nie wygrać wybory – alienacja władzy to jednak nie temat na dzisiaj.

Nowy parlament zdominowany przez DPP już zdążył odwrócić decyzję ze stycznia.

6 kwietna przegłosowano depenalizację, ale tylko w zakresie zmiany lub usuwania oznaczeń na okładkach dokumentów podróży. Równocześnie rząd ogłosił, iż podróżni muszą mieć świadomość, że tego typu zmiany mogą spowodować utrudnienia w podróżowaniu do „niektórych państw i terytoriów”.

Decyzja oczywiście wywołała na kontynencie burzę. Władze oświadczyły, że to zburzy zaufanie do wszystkich oficjalnych dokumentów wydawanych na Tajwanie, nie tylko paszportów. Równocześnie dano do zrozumienia, że osoby z naklejkami nie będą nadal wpuszczane do ChRL i Specjalnych Regionów Administracyjnych Hong Kong i Makao.

W tym samym czasie w internecie przeprowadzono kampanię nienawiści. Chińskie fora wypełniły się zjadliwymi wpisami pod adresem Tajwańczyków, prezydent elekt Tsai Ing-wen i ruchu niepodległościowego.

No cóż, każda propaganda wykorzystuje okazję by odwrócić uwagę opinii publicznej od istotnych spraw. Tematy zastępcze, czy to naklejki na paszportach, aborcja lub uchodźcy są zawsze wykorzystywane by „przykryć” inne wydarzenia. W ChRL dzisiaj gorącym tematem są Panama Papers i władza robi wszystko by odwrócić od nich uwagę.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.